Тема2: Біорізноманіття нашої планети та рівні його організації. PDF

Summary

This document appears to be lesson notes, or part of a lesson, on biodiversity and levels of organization in biology. It contains questions, possibly for a student to answer. It includes terminology, and outlines for a biology lecture or lesson.

Full Transcript

+-----------------------------------------------------------------------+ | **Тема2: Біорізноманіття нашої планети та рівні його організації. | | Систематика - наука, що вивчає різноманітність організмів** | +=======================================================================+ | **...

+-----------------------------------------------------------------------+ | **Тема2: Біорізноманіття нашої планети та рівні його організації. | | Систематика - наука, що вивчає різноманітність організмів** | +=======================================================================+ | **Мета:** Сприяти формуванню в учнів поняття  про систематику, | | навчити принципів сучасної біологічної систематики та її значення  | | для біологічних досліджень. Сприяти розвитку вміння учнів | | аналізувати, порівнювати, робити висновки, працювати з різними | | джерелами інформації, виділяти суттєве в матеріалі, що вивчається. | | Сприяти формуванню світоглядних ідей, виховувати естетичний смак, | | взаємодопомогу. | +-----------------------------------------------------------------------+ | **Тип уроку**: засвоєння нових знань | +-----------------------------------------------------------------------+ | **Основні поняття і терміни**: популяція, біорізноманіття, рівні | | організації, систематика. | +-----------------------------------------------------------------------+ | **Обладнання та матеріали**: підручник, таблиці, фото, малюнки, | | зошити, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів, схеми, що ілюструють | | різні принципи класифікації організмів --- від класичних до сучасних. | +-----------------------------------------------------------------------+ | **Ключові компетентності:** Компетентність. у галузі природничих  | | наук, технік і технологій; Екологічна компетентність , Вільне | | володіння державною мовою, Навчання впродовж життя, Культурна | | компетентність. | +-----------------------------------------------------------------------+ | **Наскрізні змістові лінії:** Екологічна компетентність , Здатність | | спілкуватися рідною та іноземною мовами, Математична компетентність, | | Підприємливість і фінансова грамотність, Інформаційно-комунікаційна | | компетентність | +-----------------------------------------------------------------------+ | **ХІД УРОКУ** | +-----------------------------------------------------------------------+ | **І. Організаційний момент** | | | | Створення психологічної атмосфери уроку. | | | | ***Вправа «Самоналаштування»*** | | | |  Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте: | | | | Я зможу сьогодні добре працювати на уроці. | | | | Я особистість творча. | | | | Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці. | +-----------------------------------------------------------------------+ | **ІІ. Актуалізація опорних знань** | | | | **Вправа «Експрес - тест»** | | | | 1.Біологія це наука : | | | | А) про  живі організми; | | | | Б)  про властивості фізичних тіл. | | | | 2\. Об'єктом вивчення біології є | | | | А)  небесні тіла, материки, речовини; | | | | Б)  рослини, тварини, гриби, мікроорганізми. | | | | 3\. Біологія вивчає: | | | | А)  властивості та перетворення речовин; | | | | Б)  будову та життєдіяльність живих організмів. | | | | 4\. Біологія не вивчає: | | | | А) віруси та бактерії; | | | | Б) космічні тіла. | | | | 5\. Біологічні знання людині необхідні: | | | | А) для ведення сільського господарства; | | | | Б)  для виробництва продуктів харчування. | | | | **Прийом «Точка зору»** | | | | Давньоіндійська легенда розповідає, що учитель послав свого учня до | | лісу принести кілька зовсім некорисних рослин. Повернувшись із лісу | | той сказав: "Учителю, я три дні ходив лісом і не знайшов жодної | | некорисної рослини". | | | |  А як на вашу думку, вірно це чи ні? | +-----------------------------------------------------------------------+ | **ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів** | | | | Досліджуючи все живе, можна прослідити їх схожості, віднайти | | відмінності, з'ясувати залежність наслідуючи ознак від предків. Та | | звідки взагалі нам з вами відомо так багато різних видів, яких ми | | навіть не зустрічали? | | | | *Повідомлення теми і мети уроку* | +-----------------------------------------------------------------------+ | **ІV. Засвоєння учнями нового матеріалу** | | | | ***[Біорізноманіття нашої  планети]*** | | | | У наш час відомо понад 1,24 млн видів живих організмів. Крім того, | | існує чимало вимерлих видів. За підрахунками вчених, їхня кількість | | може бути у десятки разів більша за існуючі. Підрахувати | | біорізноманіття кількісно досить складно, навіть з використанням | | наявних сучасних інструментів та джерел даних. Але точні відповіді | | рідко необхідні для того, щоб в достатній мірі зрозуміти суть явища, | | те як воно змінюється, а також причини та наслідки будь-яких змін. | | | |   Саме слово «біорізноманіття» є відносно новим і, як вважається, | | було утворене при скороченні терміну «біологічне різноманіття» в 1985 | | році, а потім популяризоване багатьма авторами. | | | | ***Біорізноманіття** --* це  різноманітність життя на Землі. Воно | | включає всі організми, види та популяції, генетичні варіації, | | комплексні сукупності спільнот та екосистем, а також їх зв'язки з | | навколишнім середовищем. | | | | Прийнято говорити про прояви  життя на  трьох  рівнях  організації  : | | молекулярному, популяційно-видовому та  екосистемному. | | | | **Генетична різноманітність** -- це все різні гени, що містяться у | | всіх живих організмах, включаючи рослини, тварин, гриби і | | мікроорганізми. | | | | **Різноманітність екосистем** -- це все різні місця існування, | | біологічні спільноти і екологічні процеси, а також відмінності в | | окремих екосистемах. | | | | *2.**Біологічна систематика*** --- наука, що вивчає різноманіття всіх | | існуючих та вимерлих організмів і створює їх логічну впорядковану | | систему. | | | | **[Основними завданнями систематики є: ]** | | | | - | | | | | | | | - | | | | | | | | - | | | | У 2005-2012 рр. встановилася сучасна система органічного світу. її | | запропонувала міжнародна група дослідників під керівництвом голови | | комітету із систематики та еволюції Міжнародного протистологічного | | товариства Сайни Едла. Систематика була уточнена працями Фабьєна | | Бурки та інших дослідників (2014-2016). | | | | ***[Рівні організації живої матерії]*** --- ієрархічно | | супід­рядні рівні організації біосистем, що відобража­ють рівні їх | | ускладнення. Слід підкреслити, що побудова універсального списку | | рівнів біосистем неможлива. Виділяти окремий рівень організації | | доцільно в тому випадку, якщо на ньому виника­ють нові властивості, | | відсутні у систем нижчого рівня. Наприклад, феномен життя виникає на | | клі­тинному рівні, а потенційне безсмертя --- на попу­ляційному. Під | | час дослідження різних об\'єктів або різних аспектів їх | | функціонування можуть виділятися різні набори рівнів організації. | | На­приклад, в одноклітинних організмів клітинний і організмовий рівні | | збігаються. Під час вивчення проліферації (розмноження) клітин | | багатоклітин­ного рівня може виникнути необхідність виділен­ня | | окремих тканинного й органного рівнів, оскіль­ки для тканини й органу | | можуть бути характерні специфічні механізми регуляції досліджуваного | | процесу. Біосистеми різних рівнів можуть бути подібні у своїх | | істотних властивостях, наприклад принципах регуляції, важливих для | | їхнього існу­вання параметрів. | | | | **Розрізняють такі рівні організації живої ма­терії:** | | | |   ***а) Молекулярний:*** на молекулярному рівні відбуваються хімічні | | процеси й перетворення енергії, а також зберіга­ється, змінюється і | | реалізується спадкова інформа­ція. На молекулярному рівні існують | | елементарні біологічні системи, наприклад віруси. Цей рівень | | організації живої матерії досліджують молекуляр­на біологія, | | біохімія, генетика, вірусологія. | | | |  ***б) Клітинний: к***літинний рівень організації живої матерії | | характеризується тим, що в кожній клітині як одноклітинних, так і | | багатоклітинних організмів відбуваються обмін речовин і перетворення | | енер­гії, зберігається та реалізується спадкова інфор­мація. Клітини | | здатні до розмноження і передачі спадкової інформації дочірнім | | клітинам. Отже, клітина є елементарною одиницею будови, | | життє­діяльності та розвитку живої матерії. Клітинний рівень | | організації живої матерії вивчають цитоло­гія, гістологія, | | анатомія.***   *** | | | |  ***в) Тканинний:*** тканинний рівень організації живого вивчає наука | | гістологія. Предметом гістології є вивченні структурно-функціональної | | організації різних **[ти]{.smallcaps}**пів тканин. Оскільки тканини | | утворюють органи, часто говорять про органо - тканинний рівень | | ор­ганізації живого, характерний тільки для багато­клітинних | | організмів. | | | | ***г) Організмовий***: у  багатоклітинних організмів під час | | інди­відуального розвитку клітини спеціалізуються за будовою та | | виконуваними функціями, часто формуючи тканини. З тканин формуються | | органи. Різні органи взаємодіють між собою у складі певної системи | | органів (наприклад, травна система). Цим забезпечується функціонував | | цілісного організму як інтегрованої біологічні системи (в | | одноклітинних організмів організмовий рівень збігається з клітинним). | | Таке функціонування насамперед пов\'язане зі здійсненням обміну | | речовин та перетворенням енергії, забезпечує сталість внутрішнього | | середовища.  Організмовий рівень організації живої матерії вивчає | | багато наук, наприклад: ботаніка  - об\'єкт дослідження - рослини , | | зоологія  - тварин, мікологія -- гриби, бактеріологія -- бактерії, | | анатомія -- будова організмів, фізіологія -- процеси життєдіяльності. | | | |  ***д) Популяційно-видовий:*** усі живі організми належать до певних | | біологічних видів. Організми одного виду мають спільні особливості | | будови та процесів життєдіяльності екологічні вимоги до середовища | | існування. Вони здатні залишати плодючих нащадків. Особи  одного виду | | об\'єднують у групи --- популяції, живуть на певних частинах | | території поширення  певного виду. Популяції одного виду більш-менш | | відмежовані від інших. Популяції є не тільки елементарними одиницями | | виду, а й еволюції, оскільки в них відбуваються основні еволюційні | | процеси. Ці процеси здатні забезпечити формування нових видів, що | | підтримує біологічне різноманіт­тя нашої планети. Популяційно-видовий | | рівень організації характеризується високим біорізноманіттям. На | | нашій планеті існує майже 2,5 млн. видів бактерій, ціанобактерій, | | рослин, грибів, тварин. | | | |  **ґ) *Екосистемний або біогеоценотичний:*** популяції різних видів, | | які населяють спільну територію, взаємодіють між собою та з | | чинника­ми неживої природи, входять до складу надвидових біологічних | | систем --- екосистем. Екосистеми, які охоплюють територію з подібними | | фізико-кліматичними умовами, називають також біогеоценозами. | | Біогеоценози здатні до самовідтворен­ня. Для них характерні постійні | | потоки енергії між популяціями різних видів, а також постійний обмін | | речовиною між живою та неживою частина­ми біогеоценозів, тобто | | кругообіг речовин. | | | |  **е) *Біосферний:*** окремі екосистеми нашої планети разом | | утво­рюють біосферу --- частину оболонок Землі, на­селену живими | | організмами. Біосфера становить єдину глобальну екосистему нашої | | планети. Біосферний рівень організації живої матерії | | характе­ризується глобальним кругообігом речовин і по­токами енергії, | | які забезпечують функціонування біосфери. Надорганізмові рівні | | організації живої матерії --- популяції, екосистеми та біосферу в | | ці­лому --- вивчає екологія. | +-----------------------------------------------------------------------+ | **V. Фізкультхвилинка** | +-----------------------------------------------------------------------+ | **VІ. Закріплення вивченого матеріалу.** | | | | **Біологічний диктант** | | | | Життя --- це\... | | | | Основна ознака живої матерії --- \... | | | |  Закономірне повторення певних періодів жит­тя --- це\... | | | | 1.  Рівень живої матерії, на якому відбуваються хімічні реакції та | | перетворення енергії, а та­кож зберігається, змінюється та | | реалізується спадкова інформація, --- це\... | | | |  Організмовий рівень --- це\... | +-----------------------------------------------------------------------+ | **VІІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.** | | | | **Метод «Рюкзак»** | | | | На етапі рефлексії кожен учень стисло записує на папері відповідь на | | запитання: «Які з тих знань, умінь, навичок, способів дій, які | | отримано на уроці, я візьму із собою для використання на інших | | уроках, в житті, для виконання домашнього завдання, контрольної | | роботи?» Папірці складаються у рюкзак (справжній чи умовний). | | | | Учні вибірково знайомлять з відповідями (учитель дістає з рюкзака | | відповіді та зачитує їх). | +-----------------------------------------------------------------------+ | **VІІІ. Домашнє завдання:** | +-----------------------------------------------------------------------+

Use Quizgecko on...
Browser
Browser