Анализ на стихотворението "Стани, стани, юнак балкански" PDF

Summary

Документът предоставя анализ на "Стани, стани, юнак балкански". Описват се основни понятия, свързани с произведението, като "национален идеал", "гражданска поезия", "лирически говорител", "опозиция", и "стихосложение".

Full Transcript

# ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ ## Идеал Висша цел на даден човек или общност от хора. Възвишени морални ценности, нравствени принципи, които желаем да са в основата на обществото, на нашия живот. ## Национален идеал Идеал на дадена нация. През епохата на Възраждането идеалът, който сплотява българите, е отх...

# ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ ## Идеал Висша цел на даден човек или общност от хора. Възвишени морални ценности, нравствени принципи, които желаем да са в основата на обществото, на нашия живот. ## Национален идеал Идеал на дадена нация. През епохата на Възраждането идеалът, който сплотява българите, е отхвърлянето на чуждото владичество и извоюването на националната свобода. Основната задача пред възрожденците е постигането на политическа независимост на отечеството. ## Гражданска поезия, поет гражданин Поетически произведения, които са свързани с борбата на народа за свобода и справедливост. Поетът гражданин е будната съвест на своето време и призовава сънародниците си да изпълнят гражданския си дълг, да допринесат за осъществяването на националния идеал. ## Лирически говорител Това е този, който говори в лирическа творба. В някои произведения лирическият говорител и лирическият герой са два различни художествени образа. Лирическият говорител представя лирическия герой, разкрива характерните му черти, понякога се обръща към него. В стихотворението „Стани, стани, юнак балкански" лирическият говорител призовава юнака да поведе поробените в борбата за свобода, а в стихотворението „Вятър ечи, Балкан стене" разкрива народния водач като вестител на бунта. В други творби лирическият говорител изразява позиция от свое име (използва глаголни и местоименни форми в 1 л. ед.ч.) или от името на дадена общност, към която принадлежи (използва глаголни и местоименни форми в 1 л. мн.ч.). В тези случаи се използва и терминът лирически аз (ние). ## Опозиция Противопоставяне на различни, несъвместими понятия, възгледи, идеи. В стихотворенията на Чинтулов ключовите опозиции са робство - свобода, сън - пробуждане, родно - чуждо и др. ## Стихосложение Изграждане (организация) на стихотворната (мерената) реч. При силабическото стихосложение (гр. syllabe - сричка), което е характерно за народните песни, ритъмът в текста се създава от еднаквия брой срички в стиховете и от точно определеното място на паузата (цезурата) във всеки стих. При силаботоническото стихосложение ритъмът се дължи както на специфичното редуване на ударени и неударени срички, обединени в ритмически стъпки, така и на римуването. Този принцип е спазен до голяма степен в стихотворението „Стани, стани, юнак балкански". Във „Вятър ечи, Балкан стене" повечето стихове не са римувани, което може да се разгледа като влияние на народните песни. ## Инверсия Нарушение на обичайния словоред в изречение, стих. Най-често се свързва с употреба на епитет след съществително име: „юнак балкански", „сън дълбок", „сълзи кървави" и др. („Стани, стани, юнак балкански").

Use Quizgecko on...
Browser
Browser