Datortīkli2.pptx PDF
Document Details
Uploaded by SparklingSulfur5537
Tags
Summary
This presentation provides an overview of computer networks, including local area networks (LANs), wide area networks (WANs), wireless networks, the internet, and the World Wide Web. It explains the basic concepts and functions of these networks in Latvian.
Full Transcript
Datortīkli atkārtojum s Datortīkls Datortīkls ir datori un ar tiem saistītās ierīces, kas savstarpēji savienotas ar komunikāciju tīklu un nodrošina informācijas apmaiņas un tīkla resu...
Datortīkli atkārtojum s Datortīkls Datortīkls ir datori un ar tiem saistītās ierīces, kas savstarpēji savienotas ar komunikāciju tīklu un nodrošina informācijas apmaiņas un tīkla resursu kopīgas izmantošanas iespējas daudziem lietotājiem. atkārtojum LOKĀLAIS DATORTĪKLS s (Local Area Network, LAN) Datortīkls, kas izvietots nelielā teritorijā un atrodas lietotāja pārziņā. Lokālais datortīkls sastāv no sakaru līnijām, kas savieno personālos datorus un citas elektroniskās koplietošanas iekārtas (printerus, ploterus, datu uzkrāšanas un glabāšanas ierīces). Visbiežāk izmanto vadus un centrmezglu (hub) vai komutatoru (switch), kas izpilda dažādu ierīču kopīga savienojuma punkta funkcijas. atkārtojum TERITORIĀLAIS DATORTĪKLS s (Wide Area Network, WAN) Apvienojot vairākus lokālos datortīklus, veidojas teritoriālie tīkli (Wide Area Network - WAN), kas var aptvert pat vairākas valstis. Datortīkls, kas savieno attālus lietotājus, kuri var atrasties citās pilsētās vai valstīs un kuri parasti izmanto vispārējās lietošanas vai speciālus sakaru līdzekļus. atkārtojum BEZVADU TĪKLS s (wireless network, ViWi) Bezvadu tīkls ir jebkura veida datortīkls, kas nodrošina datu apmaiņu starp datoriem bez vadu palīdzības. Kurš attēls atbilst kuram tikla veidam? Atbildes: atkārtojum s Tīkls Internets Intertīkls jeb tīkls Internets (Internet) ir lielākais teritoriālais datortīkls, kurš apvieno dažāda veida datortīklus visā pasaulē. GLOBĀLAIS TĪMEKLIS (World Wide Web – WWW) Savstarpēji saistītu hiperteksta dokumentu sistēma, kurai var piekļūt caur internetu. Ar pārlūkprogrammu, izmantojot hipersaites tīmekļa lappuses, var skatīt tekstu, attēlus, video. Vai esi redzējis(-usi) tādas pogas? LEJUPIELĀDE (download) Lejupielāde ir datu pārsūtīšana no attāla datora lietotāja datoram. Lejupielādi var veikt no tādām attālinātām sistēmām kā tīmekļa serveris, FTP serveris un e-pasta serveris u.c. AUGŠUPIELĀDE (upload) Augšupielāde ir datu pārsūtīšana attālinātā datorā no lietotāja datora. IP ADRESE IP adrese ir skaitliska adrese, kas viennozīmīgi identificē katru ierīci datortīklā Internet un kas izveidota kā četru ar punktiem atdalītu skaitļu virkne. Piemēram, 192.168.8.123. (katrs skaitlis robežā no 0 līdz 255) PRAKTISKAIS UZDEVUMS 1.Atvērt datni «tīkla-ātrums.xlsx»; 2.Atvērt vietni, kur ir iespēja nomērīt interneta ātrumu, piemēram, «speedtest.net» vai līdzīgo; 3.Noteikt nepieciešamos rādījumus. KAS IETEKMĒ INTERNETA ĀTRUMU? Cilvēku skaits, pievienots bezvadu tīklam; Radiosignāls var būt nevienmērīgs šķēršļu vai attālumu dēļ; Dažāda tikla noslodze dažādos brīžos (no rīt, vakarā) u.c. MARŠRUTĒTĀJS (router) Maršrutētājs ir datu pārraides tīkla iekārta, kas nodrošina datu pārraides maršruta izvēli datortīklos, kuriem var būt atšķirīga arhitektūra un protokoli.