Summary

E dokumentum jogi alapok kérdéseket tartalmaz. A kérdések jogi normákat, jogforrásokat, és kapcsolatos témákat érintik. A dokumentum feltehetően egy tananyag vagy feladatlap része.

Full Transcript

JOGI ALAPOK I. JELÖLJE MEG, HOGY AZ ALÁBBI ÁLLÍTÁSOK IGAZAK VAGY HAMISAK! 1.) A jog az emberhez kapcsolódik, így már az emberiség történetében a kezdetektől fogva jelen van. 2.) A jog olyan általánosan érvényes normaösszesség, amelyet a társadalom minden tagjának kötelező betartani. 3....

JOGI ALAPOK I. JELÖLJE MEG, HOGY AZ ALÁBBI ÁLLÍTÁSOK IGAZAK VAGY HAMISAK! 1.) A jog az emberhez kapcsolódik, így már az emberiség történetében a kezdetektől fogva jelen van. 2.) A jog olyan általánosan érvényes normaösszesség, amelyet a társadalom minden tagjának kötelező betartani. 3.) A szokásjog abban tér el az írott jogtól, hogy nincs leírva. 4.) Vélelemnek nevezzük, amikor a jog egy valószínűsíthető tényt valósnak tekint. 5.) A vélem egyfajta jogi norma, míg a fikció nem. 6.) Az érvényes jogszabályt a kihirdetésétől lehet alkalmazni. 7.) A jogforrási hierarchia csúcsán a sarkalatos törvények állnak. 8.) Ha a törvény ellentmondásban van a rendelettel, az utóbbit kell figyelembe venni. II. VÁLASZOLJA MEG AZ ALÁBBI KÉRDÉSEKET! 1. Mi a jog? 2. Milyen funkciói vannak a jognak társadalmi alrendszerként? 3. Miben különbözik a jogi és az erkölcsi norma? 4. Hogyan (milyen számmal) jelöljük a törvényeket? 5. Milyen alkotórészekből áll a jogi norma? 6. Mi a különbség a jogszabály érvényessége és hatályossága között? 7. Mi a jog legkisebb önállóan értelmezhető eleme? 8. Ki/kik alkothatnak törvényt? 9. Hogyan csoportosíthatjuk a jogforrásokat? 10. Milyen jogszabályokat ismer? 11. Mi a jogszabály? 12. Milyen követelményt támaszt az Alaptörvény a költségvetési törvénnyel szemben? 2.) AZ ALÁBBIAKBÓL JELÖLJE MEG MELYIK (MELYEK) AZ IGAZ (IGAZAK)! 1.) Jelölje meg, hogy milyen hatályossága lehet a jogszabálynak! a.) területi b.) időbeli c.) másodlagos d.) szervi 2.) Az alábbiakból jelölje meg, hogy mi minősül belső/anyagi jogforrásnak! a.) a rendelet b.) a kötelem c.) az önkormányzat d.) a normatív határozat 3.) Jelölje meg, hogy miről rendelkezik az Alaptörvény? a.) a főbb jogszabályokról b.) az államszervezet felépítéséről c.) a polgári jog szabályairól d.) a főbb jogi szabályokról 4.) Az Alaptörvény szerint, csak olyan kölcsönt lehet felvenni, aminek eredményeképpen az államadóság nem haladná meg a GDP ….. ! a.) negyedét b.) harmadát c.) felét 5.) Mik az előfeltételei annak, hogy közpénzből támogatást lehessen kapni? a.) a jó gazdasági helyzetben kell lenni b.) a tulajdonosi szerkezet legyen transzparens c.) a támogatás felhasználásnak módja legyen átlátható d.) a gazdálkodó szervezet vezetője személyesen vállaljon felelőséget e.) a gazdálkodó szervezet felépítése legyen transzparens 6.) Milyen kritériumoknak kell a jogszabálynak eleget tennie? A jogszabály legyen: a.) érthető b.) általános c.) stabilitást hordozó d.) lehetségest követelő e.) ellentmondástól mentes A kérdésekre a helyes válaszokat az előadások, illetve a tankönyv tartalmazzák.

Use Quizgecko on...
Browser
Browser