For a group of men, the probability distribution for the number x who live through the next year is as given in the accompanying table. Find its mean and standard deviation.
![Question image](https://assets.quizgecko.com/question_images/UVAjMO0XSNDphBczc8C2aaXPCenUdDZkMZUuCm53.png)
Understand the Problem
The question is asking for the calculation of the mean and standard deviation of a probability distribution given in a table format. We will sum the products of the values of x and their corresponding probabilities for the mean, and use the probabilities to calculate the variance for the standard deviation.
Answer
Mean: $\mu \approx 3.9609$, Standard Deviation: $\sigma \approx 0.201$.
Answer for screen readers
The mean is $\mu \approx 3.9609$ and the standard deviation is $\sigma \approx 0.201$.
Steps to Solve
- Calculating the Mean
To find the mean ($\mu$), we will use the formula:
$$ \mu = \sum (x \cdot P(x)) $$
Now, we calculate it by multiplying each $x$ value with its corresponding probability and summing these products.
[ \mu = (0 \cdot 0.0000) + (1 \cdot 0.0001) + (2 \cdot 0.0006) + (3 \cdot 0.0387) + (4 \cdot 0.9609) ]
Calculating each term:
- For $x=0$: $0 \cdot 0.0000 = 0$
- For $x=1$: $1 \cdot 0.0001 = 0.0001$
- For $x=2$: $2 \cdot 0.0006 = 0.0012$
- For $x=3$: $3 \cdot 0.0387 = 0.1161$
- For $x=4$: $4 \cdot 0.9609 = 3.8436$
Now, summing these values:
[ \mu = 0 + 0.0001 + 0.0012 + 0.1161 + 3.8436 = 3.9609 ]
- Calculating the Variance
Next, we calculate the variance ($\sigma^2$) using the formula:
$$ \sigma^2 = \sum ((x - \mu)^2 \cdot P(x)) $$
We will substitute $\mu = 3.9609$ into the equation:
[ \sigma^2 = (0 - 3.9609)^2 \cdot 0.0000 + (1 - 3.9609)^2 \cdot 0.0001 + (2 - 3.9609)^2 \cdot 0.0006 + (3 - 3.9609)^2 \cdot 0.0387 + (4 - 3.9609)^2 \cdot 0.9609 ]
Calculating each term:
- For $x=0$: $(0 - 3.9609)^2 \cdot 0.0000 = 0$
- For $x=1$: $(1 - 3.9609)^2 \cdot 0.0001 = (2.9609)^2 \cdot 0.0001 = 8.7608 \cdot 0.0001 = 0.00087608$
- For $x=2$: $(2 - 3.9609)^2 \cdot 0.0006 = (1.9609)^2 \cdot 0.0006 = 3.8417 \cdot 0.0006 = 0.00230488$
- For $x=3$: $(3 - 3.9609)^2 \cdot 0.0387 = (0.9609)^2 \cdot 0.0387 = 0.9233 \cdot 0.0387 = 0.03575451$
- For $x=4$: $(4 - 3.9609)^2 \cdot 0.9609 = (0.0391)^2 \cdot 0.9609 = 0.00152961 \cdot 0.9609 = 0.001469132$
Summing these values:
[ \sigma^2 = 0 + 0.00087608 + 0.00230488 + 0.03575451 + 0.001469132 = 0.04040458 ]
- Calculating the Standard Deviation
Finally, we calculate the standard deviation ($\sigma$) by taking the square root of the variance:
$$ \sigma = \sqrt{\sigma^2} $$
Calculating it:
[ \sigma = \sqrt{0.04040458} \approx 0.201 ]
The mean is $\mu \approx 3.9609$ and the standard deviation is $\sigma \approx 0.201$.
More Information
The mean represents the average number of men expected to live through the next year, while the standard deviation gives a measure of the variation in the number of men living through the next year. A lower standard deviation indicates that the number is more consistent, while a higher standard deviation indicates more variability.
Tips
- Incorrect use of probabilities: Ensure to multiply the right $P(x)$ with the correct $x$ and properly sum them.
- Not squaring the differences: When calculating variance, failing to square the $(x - \mu)$ term before multiplying can lead to incorrect results.
- Miscalculating the square root for standard deviation: Ensure to take the square root of the variance correctly.
AI-generated content may contain errors. Please verify critical information