Podcast
Questions and Answers
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары шығармадағы кейіпкерлердің сырт келбетін және мінез-құлқын ашуға бағытталған.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары шығармадағы кейіпкерлердің сырт келбетін және мінез-құлқын ашуға бағытталған.
True (A)
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің тек қана портреті арқылы образын ашу сабақтың негізгі мақсаты болып табылмайды.
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің тек қана портреті арқылы образын ашу сабақтың негізгі мақсаты болып табылмайды.
False (B)
Сабақтың мақсаты тек кейіпкерлердің сыртқы келбетін сипаттаумен шектеледі, олардың ішкі дүниесіне терең үңілу қарастырылмаған.
Сабақтың мақсаты тек кейіпкерлердің сыртқы келбетін сипаттаумен шектеледі, олардың ішкі дүниесіне терең үңілу қарастырылмаған.
False (B)
Көркем шығармадағы кейіпкер образын ашу үшін, тек оның портретіне көңіл бөлу жеткілікті, ал іс-әрекеті маңызды емес.
Көркем шығармадағы кейіпкер образын ашу үшін, тек оның портретіне көңіл бөлу жеткілікті, ал іс-әрекеті маңызды емес.
Сабақ барысында оқушылар кейіпкерлердің тек жағымды қасиеттерін талдауға бағытталады.
Сабақ барысында оқушылар кейіпкерлердің тек жағымды қасиеттерін талдауға бағытталады.
Кейіпкердің образын ашу кезінде оның сөйлеу мәнеріне көңіл бөлудің қажеті жоқ, тек сыртқы келбеті маңызды.
Кейіпкердің образын ашу кезінде оның сөйлеу мәнеріне көңіл бөлудің қажеті жоқ, тек сыртқы келбеті маңызды.
Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті олардың қоршаған ортамен қарым-қатынасын көрсетеді.
Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті олардың қоршаған ортамен қарым-қатынасын көрсетеді.
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің мотивтерін талдау олардың іс-әрекетін түсінуге көмектеседі.
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің мотивтерін талдау олардың іс-әрекетін түсінуге көмектеседі.
Психологиялық ахуал қалыптастыру кезеңінде оқушылар бір-біріне жаман тілектер айтады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру кезеңінде оқушылар бір-біріне жаман тілектер айтады.
Ұйымдастыру кезеңі сабақтың мақсатын анықтаудан басталады.
Ұйымдастыру кезеңі сабақтың мақсатын анықтаудан басталады.
"Жақсы сөз - жарым ырыс" деген мақал ұйымдастыру кезеңінде айтылады, себебі ол оқушылардың көңілін көтереді.
"Жақсы сөз - жарым ырыс" деген мақал ұйымдастыру кезеңінде айтылады, себебі ол оқушылардың көңілін көтереді.
Мұғалім сабақты "Алдарыңыз ашық болмасын" деген тілекпен бастайды.
Мұғалім сабақты "Алдарыңыз ашық болмасын" деген тілекпен бастайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты ұйымдастыру кезеңінің соңында айқындалады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты ұйымдастыру кезеңінің соңында айқындалады.
Ұйымдастыру кезеңінің басты мақсаты - оқушыларға баға қою.
Ұйымдастыру кезеңінің басты мақсаты - оқушыларға баға қою.
Оқушылар ұйымдастыру кезеңінде бір-біріне ренжітетін сөздер айтады, бұл олардың сабаққа деген қызығушылығын арттырады.
Оқушылар ұйымдастыру кезеңінде бір-біріне ренжітетін сөздер айтады, бұл олардың сабаққа деген қызығушылығын арттырады.
Ұйымдастыру кезеңінде оқушылар сұрақтарға тек дұрыс жауап беруге тырысады.
Ұйымдастыру кезеңінде оқушылар сұрақтарға тек дұрыс жауап беруге тырысады.
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаясын үлкендерге арнап жазған.
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаясын үлкендерге арнап жазған.
Бердібек Соқпақбаевтың шығармашылығын еске алу үшін «Соңғы кездесу» әдісі қолданылады.
Бердібек Соқпақбаевтың шығармашылығын еске алу үшін «Соңғы кездесу» әдісі қолданылады.
Жазушының туған жері туралы сұрақ алдыңғы білімді пысықтауға көмектеседі.
Жазушының туған жері туралы сұрақ алдыңғы білімді пысықтауға көмектеседі.
Бердібек Соқпақбаев тек қана өлеңдер жазған.
Бердібек Соқпақбаев тек қана өлеңдер жазған.
«Менің атым Қожа» повесіндегі басты кейіпкер – Оспан.
«Менің атым Қожа» повесіндегі басты кейіпкер – Оспан.
Бердібек Соқпақбаевтың өмірі мен шығармашылығын білу - маңызды.
Бердібек Соқпақбаевтың өмірі мен шығармашылығын білу - маңызды.
Бердібек Соқпақбаевтың алғашқы кітабы 1970 жылы жарық көрді.
Бердібек Соқпақбаевтың алғашқы кітабы 1970 жылы жарық көрді.
Шығармашылықты еске алу әдісі жаңа білімді меңгеруге көмектеседі.
Шығармашылықты еске алу әдісі жаңа білімді меңгеруге көмектеседі.
Повесть — бұл әдетте романдарға қарағанда көлемі жағынан үлкен эпикалық шығарма.
Повесть — бұл әдетте романдарға қарағанда көлемі жағынан үлкен эпикалық шығарма.
«Менің атым Қожа» фильмі 1963 жылы экранға шығып, халықаралық кинофестивальде бірнеше жүлдеге ие болды.
«Менің атым Қожа» фильмі 1963 жылы экранға шығып, халықаралық кинофестивальде бірнеше жүлдеге ие болды.
Қожабергеннің Қожа аталуының себебі, ол туған кезде атасының құрметіне қойылған есім болған.
Қожабергеннің Қожа аталуының себебі, ол туған кезде атасының құрметіне қойылған есім болған.
Қазақ халқының дәстүрінде балаға ат қою кезінде оның болашағына әсер ететін мағыналы есім таңдауға аса мән берілмейді.
Қазақ халқының дәстүрінде балаға ат қою кезінде оның болашағына әсер ететін мағыналы есім таңдауға аса мән берілмейді.
Повестьте оқиғалардың кең ауқымдылығы және көптеген кейіпкерлердің қатысуы міндетті емес.
Повестьте оқиғалардың кең ауқымдылығы және көптеген кейіпкерлердің қатысуы міндетті емес.
«Менің атым Қожа» фильмі тек қазақ көрермендері арасында танымал болды және халықаралық деңгейде мойындалмады.
«Менің атым Қожа» фильмі тек қазақ көрермендері арасында танымал болды және халықаралық деңгейде мойындалмады.
Қожаберген – бұл кейіпкердің лақап аты, ал оның шын аты Сабыржан.
Қожаберген – бұл кейіпкердің лақап аты, ал оның шын аты Сабыржан.
Қазақтардың ат қою дәстүрінде жаңа туған нәрестеге есімді көбінесе дін қызметкерлері немесе ақсақалдар береді.
Қазақтардың ат қою дәстүрінде жаңа туған нәрестеге есімді көбінесе дін қызметкерлері немесе ақсақалдар береді.
Қожаның бейнесін сипаттау кезінде, оның тек жағымды қасиеттеріне ғана назар аударылады.
Қожаның бейнесін сипаттау кезінде, оның тек жағымды қасиеттеріне ғана назар аударылады.
Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиеттеріне сын көзбен қарау – оның образын тереңірек түсінуге көмектеседі.
Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиеттеріне сын көзбен қарау – оның образын тереңірек түсінуге көмектеседі.
Қожаның ұнамаған қасиеттерін талдау барысында, оны ақтауға тырысу – кейіпкерді дұрыс түсінуге әкеледі.
Қожаның ұнамаған қасиеттерін талдау барысында, оны ақтауға тырысу – кейіпкерді дұрыс түсінуге әкеледі.
Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіру – оның әрбір іс-әрекетін қолдауды білдіреді.
Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіру – оның әрбір іс-әрекетін қолдауды білдіреді.
Қожаның іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіру – оның барлық қателіктерін кешіруге дайын екендікті көрсетеді.
Қожаның іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіру – оның барлық қателіктерін кешіруге дайын екендікті көрсетеді.
Кейіпкердің іс-әрекетіне таңдану – оның әрқашан дұрыс әрекет ететініне сенуді білдіреді.
Кейіпкердің іс-әрекетіне таңдану – оның әрқашан дұрыс әрекет ететініне сенуді білдіреді.
Қожаның әрбір қасиетіне сүйсіну – оның мінсіз екенін мойындауды білдіреді.
Қожаның әрбір қасиетіне сүйсіну – оның мінсіз екенін мойындауды білдіреді.
Кейіпкердің іс-әрекеттерін бағалау кезінде, тек оның нәтижесіне ғана емес, себептеріне де көңіл бөлу қажет.
Кейіпкердің іс-әрекеттерін бағалау кезінде, тек оның нәтижесіне ғана емес, себептеріне де көңіл бөлу қажет.
Қожаның қателіктеріне қарамастан, оған деген жақсы көзқарасты сақтау мүмкін емес.
Қожаның қателіктеріне қарамастан, оған деген жақсы көзқарасты сақтау мүмкін емес.
Кейіпкерді талдау барысында, оның әрбір шешіміне толықтай келісу міндетті.
Кейіпкерді талдау барысында, оның әрбір шешіміне толықтай келісу міндетті.
Топтарға берілген тапсырма бойынша, әр топ өз ойларын дәлелдеуі керек.
Топтарға берілген тапсырма бойынша, әр топ өз ойларын дәлелдеуі керек.
І топқа "Түбінде ғалым болатын бала" тақырыбы берілді.
І топқа "Түбінде ғалым болатын бала" тақырыбы берілді.
ІІ топ "Қожа – тәртіпті бала" екенін талдайды.
ІІ топ "Қожа – тәртіпті бала" екенін талдайды.
ІІІ топ Қожаның жақсы бала екендігіне жорамал келтіреді.
ІІІ топ Қожаның жақсы бала екендігіне жорамал келтіреді.
ІҮ топ Қожаның – болашағынан күмән тудыратын бала екенін айтады.
ІҮ топ Қожаның – болашағынан күмән тудыратын бала екенін айтады.
Оқулықпен жұмыс барысында оқушы кейіпкердің тек қана портретін табуы керек.
Оқулықпен жұмыс барысында оқушы кейіпкердің тек қана портретін табуы керек.
Дескрипторларға сәйкес, оқушы кейіпкердің монологын тыңдайды.
Дескрипторларға сәйкес, оқушы кейіпкердің монологын тыңдайды.
"Қожа десе ойыма..." ойыма ешқандай образ келмейді.
"Қожа десе ойыма..." ойыма ешқандай образ келмейді.
"3-2-1" стратегиясы сабақтың басында қолданылады.
"3-2-1" стратегиясы сабақтың басында қолданылады.
"3-2-1" стратегиясы бойынша, сабақтан алған 2 маңызды ақпаратты жазу керек.
"3-2-1" стратегиясы бойынша, сабақтан алған 2 маңызды ақпаратты жазу керек.
"3-2-1" стратегиясында сабақта ұнамаған 2 іс-әрекетті көрсету керек.
"3-2-1" стратегиясында сабақта ұнамаған 2 іс-әрекетті көрсету керек.
"3-2-1" стратегиясы сабақта ұнаған 3 іс-әрекетті анықтауды талап етеді.
"3-2-1" стратегиясы сабақта ұнаған 3 іс-әрекетті анықтауды талап етеді.
Үй жұмысы ретінде А.Қарсақбаевтың "Менің атым Қожа" фильмін көру міндеттелген.
Үй жұмысы ретінде А.Қарсақбаевтың "Менің атым Қожа" фильмін көру міндеттелген.
Еркін Рақышевтың "Менің атым Қожа" атты романын оқу - үй тапсырмасының бір бөлігі.
Еркін Рақышевтың "Менің атым Қожа" атты романын оқу - үй тапсырмасының бір бөлігі.
Үй жұмысында тек А.Қарсақбаевтың фильміндегі Қожаның образына талдау жасау керек.
Үй жұмысында тек А.Қарсақбаевтың фильміндегі Қожаның образына талдау жасау керек.
Flashcards
Бердібек Соқпақбаевтың танымал хикаясы
Бердібек Соқпақбаевтың танымал хикаясы
Жазушы Бердібек Соқпақбаевтың балалар әлеміне қосқан қымбат сыйлығы.
«Бастапқы танысу» әдісінің мақсаты
«Бастапқы танысу» әдісінің мақсаты
«Бастапқы танысу» әдісі – алдыңғы білімді еске түсіру тәсілі.
Бердібек Соқпақбаевтың туған жері мен жылы туралы сұрақ
Бердібек Соқпақбаевтың туған жері мен жылы туралы сұрақ
Бердібек Соқпақбаевтың туған жері мен жылын анықтау.
Кейіпкер портреті
Кейіпкер портреті
Signup and view all the flashcards
Кейіпкердің іс-әрекеті
Кейіпкердің іс-әрекеті
Signup and view all the flashcards
Кейіпкер образы
Кейіпкер образы
Signup and view all the flashcards
Кейіпкерлер
Кейіпкерлер
Signup and view all the flashcards
Портрет арқылы образ ашу
Портрет арқылы образ ашу
Signup and view all the flashcards
Іс-әрекет арқылы образ ашу
Іс-әрекет арқылы образ ашу
Signup and view all the flashcards
Оқыту мақсаты
Оқыту мақсаты
Signup and view all the flashcards
Сабақ барысы
Сабақ барысы
Signup and view all the flashcards
Қожаны сипаттау
Қожаны сипаттау
Signup and view all the flashcards
Ұнамды қасиеттер
Ұнамды қасиеттер
Signup and view all the flashcards
Ұнамсыз қасиеттерді талдау
Ұнамсыз қасиеттерді талдау
Signup and view all the flashcards
Аяушылық сезімі
Аяушылық сезімі
Signup and view all the flashcards
Өкініш білдіру
Өкініш білдіру
Signup and view all the flashcards
Таңдану
Таңдану
Signup and view all the flashcards
Ұйымдастыру кезеңі
Ұйымдастыру кезеңі
Signup and view all the flashcards
Жағымды психологиялық ахуал
Жағымды психологиялық ахуал
Signup and view all the flashcards
Бірлескен еңбек
Бірлескен еңбек
Signup and view all the flashcards
Сұрақтарға жауап беру
Сұрақтарға жауап беру
Signup and view all the flashcards
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
Signup and view all the flashcards
"Жақсы сөз – жарым ырыс"
"Жақсы сөз – жарым ырыс"
Signup and view all the flashcards
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Signup and view all the flashcards
Жақсы тілек білдіру
Жақсы тілек білдіру
Signup and view all the flashcards
Повесть дегеніміз не?
Повесть дегеніміз не?
Signup and view all the flashcards
«Менің атым Қожа» қай жылы шықты?
«Менің атым Қожа» қай жылы шықты?
Signup and view all the flashcards
Қожаберген қалай Қожа атанды?
Қожаберген қалай Қожа атанды?
Signup and view all the flashcards
Балалар туралы қандай шығармалар білесіңдер?
Балалар туралы қандай шығармалар білесіңдер?
Signup and view all the flashcards
Ат қою дәстүрі туралы не білесің?
Ат қою дәстүрі туралы не білесің?
Signup and view all the flashcards
«Менің атым Қожа» қандай жүлдені жеңіп алды?
«Менің атым Қожа» қандай жүлдені жеңіп алды?
Signup and view all the flashcards
Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма?
Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма?
Signup and view all the flashcards
Пікірлерді дәлелдеу
Пікірлерді дәлелдеу
Signup and view all the flashcards
"Түбінде адам болатын бала"
"Түбінде адам болатын бала"
Signup and view all the flashcards
"Қожа – тентек бала"
"Қожа – тентек бала"
Signup and view all the flashcards
"Қожа – жақсы бала"
"Қожа – жақсы бала"
Signup and view all the flashcards
Кейіпкер монологі
Кейіпкер монологі
Signup and view all the flashcards
"Қожа десе ойыма..."
"Қожа десе ойыма..."
Signup and view all the flashcards
3 маңызды ақпарат
3 маңызды ақпарат
Signup and view all the flashcards
2 қиын аспекті
2 қиын аспекті
Signup and view all the flashcards
1 ұнаған іс-әрекет
1 ұнаған іс-әрекет
Signup and view all the flashcards
Қожаны салыстыру (фильмдер)
Қожаны салыстыру (фильмдер)
Signup and view all the flashcards
"Түбінде адам болатын бала"
"Түбінде адам болатын бала"
Signup and view all the flashcards
Қожа - тентек
Қожа - тентек
Signup and view all the flashcards
Қожа - жақсы бала
Қожа - жақсы бала
Signup and view all the flashcards
Ой қорыту
Ой қорыту
Signup and view all the flashcards
Study Notes
Бердібек Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" повесінен үзіндісі
- Сабақтың мақсаты көркем шығармадағы кейіпкерлердің портреті және әрекеттері арқылы образын ашу болып табылады.
Сабақтың басы
- Жағымды психологиялық ахуал тудыру үшін бір-біріне жылы сөздер айтылады.
- "Жақсы сөз жарым ырыс" деген мақалды қолдана отырып, сабақ басталды.
- Бердібек Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" хикаясы еске түсіріледі.
Қызығушылықты ояту сұрақтары:
- Жазушының туған жылы мен жері.
- Жазушының қандай шығармаларын білесіңдер.
- "Повесть" дегеніміз не.
- "Менің атым Қожа" фильмінің шыққан жылы және жүлдесі.
- Қожабергеннің Қожа атануы және ат қою дәстүрі туралы.
- Лақап атпен танылған қазақтар кімдер.
- Қожаның ойынша, қандай есімдер жоғары идеялы есімдерге жатады.
- Қожа газеттен қандай мәлімет оқыды.
- Қожаның арманы қандай.
- Қожаның шашын кім алады.
- Таңертең Қожа қайда келе жатты.
- Оған кім ұшыраса кетті.
- Жантас екеуі не туралы сөйлесті.
- Қожа қайда келді.
- Майқанова оны қалай қарсы алды.
- Майқанова неліктен Қожаға лагерьге жолдама бермеді.
Сабақтың ортасы
- Оқушылар хикаятты қаншалықты меңгергенін, кейіпкерлердің әсерін және ой түйіндерін анықтайды.
- "Сезімді ояту" әдісі арқылы кейіпкер бейнесі талданады.
"Сезімді ояту" әдісі бойынша сұрақтар:
- Қожаны қандай бала деп елестетесің.
- Қожаның қандай қылығына сүйсіндің?
- Қожаның қандай әрекеті ұнамады?
- Повестің қай жерінде Қожаға деген аяушылық сезімін пайда болды?
- Өкініш сезімі пайда болды ма, қашан?
- Таңғалып риза болған сәтің ше?
Дескрипторлар:
- Қожа бейнесін сипаттау.
- Кейіпкердің өзіне ұнаған қасиетіне сүйсіну.
- Қожаның ұнамаған қасиетін талдау.
- Кейіпкерге жаны аяушылық сезімін білдіру.
- Қожаның іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіру.
- Кейіпкердің іс-әрекетіне таңдану.
Топтық жұмыс тапсырмалары:
- І топ: "Түбінде адам болатын бала".
- ІІ топ: "Қожа - тентек бала".
- ІІІ топ: "Қожа - жақсы бала".
- ІҮ топ: "Қожа - болашағынан үміт күттіретін қиялшыл бала".
Топтық жұмыс дескрипторлары:
- Түбінде адам болатын бала екенін дәлелдеу.
- Қожа - тентек бала екенін талдау.
- Қожа жақсы бала екеніне дәлел келтіру.
Оқулықпен жұмыс тапсырмасы:
- Кейіпкер монологі мен портретін табу.
Оқулықпен жұмыс дескрипторлары:
- Кейіпкер монологін табу.
- Кейіпкер портретін тыңдау.
Сабақтың соңы
- "Қожа десе ойыма..." ойыма не келеді? - деген сұраққа жауап беру.
- Кері байланыс: "3-2-1" стратегиясы.
- Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат.
- Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті.
- Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
- А.Қарсақбаевтың "Менің атым Қожа" фильмі мен Еркін Рахышевтың "Менің де атым Қожа" фильміндегі Қожаны салыстыру.
Studying That Suits You
Use AI to generate personalized quizzes and flashcards to suit your learning preferences.