Хромосомалық аурулар - Сабақ жоспары 2021 PDF
Document Details
Uploaded by RefreshingChupacabra1524
Маңғыстау облыстық медицина колледжі
2021
Қосбай А. К
Tags
Summary
Бұл документ Маңғыстау облыстық медициналық колледжінде 2021 жылы өткізілетін "Адамдардың тұқым қуалайтын аурулары. Адамдардың хромосомалық аурулары" тақырыбындағы сабақ жоспары болып табылады. Бұл мәліметтерде осы сабақтың тақырыбы, мақсаттары мен жоспарлары қарастырылған.
Full Transcript
**ШЖҚ МКК «Маңғыстау облыстық медициналық колледжі»** +-----------------------------------+-----------------------------------+ | ҚАРАЛҒАН | БЕКІТЕМІН | | | | | №2 ЦӘК мәжілісінде...
**ШЖҚ МКК «Маңғыстау облыстық медициналық колледжі»** +-----------------------------------+-----------------------------------+ | ҚАРАЛҒАН | БЕКІТЕМІН | | | | | №2 ЦӘК мәжілісінде | Ақпараттық технологиялар жұмысы | | | жөніндегі директордың орынбасары | | ЦӘК төрайымы | | | | \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_ Баданова | | \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_ Шайхиева | Н.М | | Ж.О | | | | «\_\_\_\_\_\_» | | «\_\_\_\_\_\_» | \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_ | | \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_ | 2021 ж. | | 2021 ж. | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ **«Жаңартылған білім мазмұны -- заман талабы» тақырыбында** **№2 ЦӘК пән апталығында өткізілетін ашық cабақ жоспары** x-and-y-chromosomes-harvinder-singh.jpg **Тақырыбы: «Адамдардың тұқым қуалайтын аурулары. Адамдардың хромосомалық аурулары»** **Дайындаған оқытушы: Қосбай А. К** **Мамандығы:** **030100 - «Емдеу ісі»** **Біліктілігі: 0301013 - «Фельдшер»** **Тобы: 260** **Жаңаөзен қаласы -- 2021 жыл** САБАҚ ЖОСПАРЫ +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Күні: 22.04.2021 | Білім беру ұйымының атауы: | | | ««Маңғыстау облыстық медициналық | | Уақыты: 13:40 | колледжі» ШЖҚ МКК | | | | | Курс :2 | Дайындаған оқытушы: Қосбай А.К | | | | | Тобы: «Емдеу ісі»260, 2-топша | | | | | | Модуль/ пән атауы: | | | | | | Арнайы білім беретін пәндер | | | | | | «Медициналық генетика негіздері» | | +===================================+===================================+ | Сабақтың тақырыбы: | А4. «Адамдардың тұқым қуалайтын | | | аурулары. Адамдардың хромосомалық | | | аурулары» | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың типі: | Симуляциялық сабақ | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқыту нәтижесі | Хромосомалардың сандық | | | мутациялары. 13, 18, 21 | | ( оқу бағдарламасына сілтеме) | хромосомалар бойынша | | | трисомиялардың клиникалық | | | көріністері, диагностикасы, | | | профилактикасын білу. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың мақсат, міндеттері: | Студенттерге хромосомалық аурулар | | | және олардың жіктелісі, | | | бір-бірінен айырмашылығы бойынша | | | сабақты түсіндіру және | | | медициналық -- генетикалық | | | консультацияларды толық түсіндіре | | | отырып, осы тақырыпта алған | | | білімдерін өмірде пайдалана алуға | | | үйрету. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бағалау критерийі | -Хромосомалық аурулар және | | | олардың жіктелісі, бір-бірінен | | (оқу бағдарламасына сілтеме) | айырмашылығын ажырата алады. | | | | | | -13, 18, 21 хромосомалар бойынша | | | трисомиялардың клиникалық | | | көріністері, диагностикасы, | | | профилактикасын біледі. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Тілдік мақсат: | Қазақ тілінде | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Құндылықтарды игерту | Студенттердің ғылыми дүниетанымын | | | қалыптастыру, салауатты өмір | | (ұлтық және жалпы азаматтық | салтын қалыптастыруға, | | құндылықтарды көрсетіңіз) | денсаулықты сақтауға, жалпы | | | мәдениеттілік, достық, | | | ұйымшылдық, ынтымақтастық | | | қасиеттерін иемденіп өсуге | | | тәрбиелеу. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Пәнаралық байланыстар: | Медициналық биология, Молекулалық | | | биология, Анатомия, Химия, | | | Балалар аурулары, Неврология, | | | Валеология, Пат.анатомия | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Алдыңғы меңгерілген | А3. Адамдардың тұқым қуалайтын | | | аурулары. Адамдардың гендік | | | аурулары. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқыту әдіс-тәсілдері | Сұрақ- жауап, «Пазл» әдісі, | | | "Аяқталмаған сөйлемдер" әдісі, | | | «Кестемен жұмыс» әдісі, Quizizz | | | платформасы арқылы тест, | | | Learningapps платформасы арқылы | | | сәйкестендіру. Жұмыс түрлері: | | | жеке, жұптық, топтық. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Техникалық құралдар. материалдар | -үлестірмелі материалдар, | | | проектор, экран, тақта. | | | | | | -бейнематериал, дәріс | | | | | | -сурет қиындылары, ватман қағазы, | | | түрлі-түсті фломастерлер | | | | | | -ноутбук | | | | | | -презентация | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Интернеттегі білім ресустары | 1\. https://kk.wikipedia.org | | | | | | 2\. https://ust.kz | | | | | | 3\. https://www.studmed.ru | | | | | | 4\. https://b-ok.asia | | | | | | 5\. http://www.myshared.ru | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, | 1.Стамбеков С.Ж., Генетика, | | анықтамалық әдебиеттер (негізгі | Новосибирск 2003 | | және қосымша әдебиеттер) | | | | 2.Қазымбет П.К., Аманжолова Л., | | | Нұртаева Қ. Медициналық биология. | | | Алматы 2002-350 б. | | | | | | 3.Қуандықов Е.Ө. Әбілаев С.А. « | | | Медициналық биология және | | | генетика » Алматы, 2006ж | | | | | | 4.Стамбеков С.Ж., Петухов В.Л., | | | «Молекулалық | | | биология»Новосибирск: Семей М.У., | | | 2003. | | | | | | 5.Биология. Под ред. В.Н.Ярыгина | | | Кн.1,2.М., Высшая школа, 2004, | | | 320 с. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ | | | | +=================+=================+=================+=================+ | Сабақтың | Уақыты (минут) | Сабақтың | Ресурстар | | жоспарланған | | жоспарланған | | | кезеңдері | | іс-әрекеттер | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | 1 | 2 | 3 | 4 | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Сабақтың басы | 2 мин | Ұйымдастыру | Презентация | | | | кезеңі. | | | Ұйымдастыру | | | | | кезеңі | | Студенттермен | | | | | сәлемдесу, | | | | | топтың | | | | | түгелдігін | | | | | тексеру, | | | | | кабинет және | | | | | студенттердің | | | | | тазалығына | | | | | көңіл бөлу. | | | | | Медициналық | | | | | форманың | | | | | сақталуын | | | | | бақылау. | | | | | Сабақтың | | | | | мақсат--міндетт | | | | | ерімен | | | | | таныстыру. | | | | | Студенттерді 3 | | | | | топқа бөлу. | | | | | Студенттерге | | | | | бағалау парағы | | | | | таратылады. | | | | | Оқытушы бағалау | | | | | критерийіндегі | | | | | көрсеткіші | | | | | бойынша | | | | | студенттерге әр | | | | | студенттің | | | | | тиісті бағасын | | | | | жеке-жеке және | | | | | топтық | | | | | бағаланатыны | | | | | жөнінде ақпарат | | | | | береді. | | | | | | | | | | **Бағалау | | | | | парағы:** | | | | | | | | | | ![](media/image | | | | | 2.png) | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Сабақтың ортасы | 10 мин | Студенттерге | Презентация | | | | экранда | | | Жаңа тақырыпты | | көрсетілген | ![Sistemnyie-tr | | түсіндіру | | адасқан әріптер | ebovaniya-Progr | | | | бойынша жаңа | ammyi-468.jpg]( | | | | тақырып атауын | media/image4.jp | | | | табады. | eg) | | | | | | | | | Жаңа тақырыпты | | | | | түсіндіру | | | | | презентация | | | | | және | | | | | бейнематериал | | | | | арқылы | | | | | түсіндіріледі. | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | (Топтық жұмыс) | 15 мин | Студенттер | сурет | | | | берілген | қиындылары, | | | 5 мин | үлестірмелі | ватман қағазы, | | | | материалдар | түрлі-түсті | | | 5 мин | арқылы жаңа | фломастерлер | | | | тақырыпқа | | | | 5 мин | байланысты | ![illustration- | | | | дәрістен | of-kids-solving | | | | керекті | -a-giant-jigsaw | | | | мәліметтерді | -puzzle-CECKKP. | | | | дәптерлеріне | jpg](media/imag | | | | жазады. | e6.jpeg) | | | | | | | | | - Студенттер | | | | | 3 топқа | | | | | бөлініп | | | | | отырып, | | | | | ***«Пазл» | | | | | әдісі*** | | | | | арқылы | | | | | берілген | | | | | сурет | | | | | қиындыларым | | | | | ен | | | | | тақырыпқа | | | | | байланысты | | | | | сурет | | | | | құрастырады | | | | |. | | | | | | | | | | - Шыққан | | | | | сурет | | | | | бойынша | | | | | постер | | | | | құрастырады | | | | |. | | | | | | | | | | ***Бағалау | | | | | критерийі*** | | | | | | | | | | ***Сурет | | | | | қиындылары | | | | | толық | | | | | құрастырылса - | | | | | 15 балл*** | | | | | | | | | | ***Сурет | | | | | қиындылары | | | | | жартылай | | | | | құрастырылса | | | | | -7,5 балл*** | | | | | | | | | | ***Сурет | | | | | қиындылары | | | | | құрастырылмаса | | | | | - 0 балл*** | | | | | | | | | | ***«Кестемен | | | | | жұмыс» әдісі*** | | | | | | | | | | Студенттерге | | | | | жаңа тақырыпты | | | | | меңгергенін | | | | | тексеру | | | | | мақсатында | | | | | тақырып бойынша | | | | | экранда кесте | | | | | беріледі. | | | | | Кестені | | | | | толтырып, | | | | | жауабын айтады. | | | | | | | | | | ***Бағалау | | | | | критерийі*** | | | | | | | | | | ***Толық жауап | | | | | - 10 балл*** | | | | | | | | | | ***Жартылай | | | | | жауап -- 5 | | | | | балл*** | | | | | | | | | | ***Жауап жоқ -- | | | | | 0 балл*** | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Студенттердің | 18 минут | ***«Пазл» | сурет | | білімін тексеру | | әдісі.*** | қиындылары, | | | 6 мин | | ватман қағазы, | | (Топтық жұмыс) | | Студенттер | түрлі-түсті | | | 3 мин | берілген сурет | фломастерлер | | (Топтық жұмыс) | | қиындыларымен | | | | 7 мин | тақырыпқа | ![puzzle-clipar | | (Жеке жұмыс) | | байланысты | t-project-overv | | | 2 мин | құрастырылған | iew-2.jpg](medi | | (Топтық жұмыс) | | сурет бойынша | a/image7.jpeg) | | | | постер | | | | | қорғайды. | punctuation-1\_ | | | | | p3.jpg | | | | ***Бағалау | | | | | критерийі*** | ![photo\_2018-0 | | | | | 4-20\_00-45-02. | | | | ***Толық жауап | jpg](media/imag | | | | - 20 балл*** | e9.jpeg) | | | | | | | | | ***Жартылай | learningapps\_l | | | | жауап -- 10 | ogo.png | | | | балл*** | | | | | | | | | | ***Жауап жоқ -- | | | | | 0 балл*** | | | | | | | | | | ***«Кестемен | | | | | жұмыс» әдісі*** | | | | | | | | | | Студенттерге | | | | | жаңа тақырыпты | | | | | меңгергенін | | | | | тексеру | | | | | мақсатында | | | | | тақырып бойынша | | | | | толтырылған | | | | | кесте бойынша | | | | | жауабын айтады. | | | | | | | | | | ***Бағалау | | | | | критерийі*** | | | | | | | | | | ***Толық жауап | | | | | - 10 балл*** | | | | | | | | | | ***Жартылай | | | | | жауап -- 5 | | | | | балл*** | | | | | | | | | | ***Жауап жоқ -- | | | | | 0 балл*** | | | | | | | | | | ***Quizizz | | | | | платформасы*** | | | | | арқылы | | | | | студенттердің | | | | | жаңа тақырыпты | | | | | меңгергенін | | | | | тексеру | | | | | мақсатында | | | | | тақырып бойынша | | | | | экранда тест | | | | | сұрақтары | | | | | көрсетіледі.Тес | | | | | т | | | | | сұрақтарына | | | | | жауап береді, | | | | | уақыт беріледі, | | | | | дұрыс жауапты, | | | | | қателерін | | | | | өздері тақтадан | | | | | тексеріп | | | | | бағалайды. | | | | | | | | | | ***Бағалау | | | | | критерийі*** | | | | | | | | | | ***1сұрақ-1 | | | | | балл*** | | | | | | | | | | ***Толық жауап | | | | | -10 балл*** | | | | | | | | | | ***Learningapps | | | | | платформасы*** | | | | | арқылы | | | | | студенттердің | | | | | жаңа тақырыпты | | | | | меңгергенін | | | | | тексеру | | | | | мақсатында | | | | | тақырып бойынша | | | | | студенттер | | | | | экранда | | | | | сәйкестендіру | | | | | тапсырмасын | | | | | орындайды. | | | | | | | | | | ***Бағалау | | | | | критерийі*** | | | | | | | | | | ***Толық жауап | | | | | -- 5 балл*** | | | | | | | | | | ***Жартылай | | | | | жауап -- 2,5 | | | | | балл*** | | | | | | | | | | ***Жауап жоқ -- | | | | | 0 балл*** | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Сабақтың | 5 мин | ***Рефлексия* | ![](media/image | | аяқталуы | | "Аяқталмаған | 11.jpeg)Бағалау | | | | сөйлемдер" | парағы | | | | әдісі** | | | | | | | | | | **Студенттер** | | | | | төмендегі | | | | | **көрсетілген | | | | | сөйлемдер | | | | | арқылы** | | | | | бүгінгі | | | | | сабақтан алған | | | | | әсерлерімен | | | | | бөліседі. | | | | | | | | | | **\* Бүгін | | | | | мен\...\...\... | | | | | \...\...білдім* | | | | | * | | | | | | | | | | **\*\...\...\.. | | | | |.\...\..... | | | | | қызықты | | | | | болды.** | | | | | | | | | | **\*\...\...\.. | | | | |.\...\...\...қи | | | | | ын | | | | | болды.** | | | | | | | | | | **\*\...\...\.. | | | | |.\...\..... | | | | | тапсырманы | | | | | мен** | | | | | | | | | | **орындадым.** | | | | | | | | | | **\*\...\...\.. | | | | |.\...\...\... | | | | | екенін | | | | | түсіндім.** | | | | | | | | | | **\*Мен | | | | | енді\...\...\.. | | | | |.\....білемін.* | | | | | * | | | | | | | | | | **\*Мен\...\... | | | | | \...\...\...\.. | | | | |.\...сезіндім.* | | | | | * | | | | | | | | | | **\*Мен\...\... | | | | | \...\...\...\.. | | | | |... | | | | | білім** | | | | | | | | | | **алдым.** | | | | | | | | | | **Бағалау.** | | | | | Оқытушы | | | | | студенттерді | | | | | бағалау | | | | | парағына | | | | | бағалау | | | | | критерийіндегі | | | | | көрсеткіші | | | | | бойынша әр | | | | | студенттің | | | | | тиісті бағасын | | | | | жеке-жеке және | | | | | топтық | | | | | бағалайды. | | | | | | | | | | **Үй | | | | | тапсырмасы.** | | | | | Лекцияны толық | | | | | жазып, үйге | | | | | берілген | | | | | тақырыпқа | | | | | дайыналып келу. | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Студентт | | | | | ердің жаңа тақы | | | | | рыпта меңгерілг | | | | | ен дәріс арқылы | | | | | ; | | | | | Сұрақ – | | | | | жауап арқылы | | | | | Тест тап | | | | | сырмасы арқылы< | | | | | /p> | | | | | Сәйкесте | | | | | ндіру арқылы | | | | | сурет қи | | | | | ындыларымен тақ | | | | | ырыпқа байланыс | | | | | ты құрастырылға | | | | | н сурет бойынша | | | | | постер арқылы< | | | | | /p> | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Рефлекси | | | | | я | | | | | (сабақ бойын | | | | | ша оқытушы жүрг | | | | | ізеді) | | | | | Сабақ мақсат | | | | | тары / оқыту ма | | | | | қсаттары нақты | | | | | болды ма? Оқушы | | | | | лар бүгін нені | | | | | оқып білді? Оқу | | | | | ортасы қандай | | | | | болды? Саралау | | | | | бойынша менің ж | | | | | оспарланған жұм | | | | | ысым сəтті болд | | | | | ы ма? Мен мерзі | | | | | мдерден ауытқып | | | | | кеткен жоқпын | | | | | ба? Мен өз жосп | | | | | арымда қандай ө | | | | | згертулерді жас | | | | | адым жəне нелік | | | | | тен? | | | | | Төмендег | | | | | і бос орынды өз | | | | | сабағыңыз бойы | | | | | нша рефлексия ж | | | | | азу үшін пайдал | | | | | аныңыз. | | | | | Сол жақта ба | | | | | ғандағы өзіңізд | | | | | ің сабағыңыз ту | | | | | ралы ең өзекті | | | | | сұрақтарға жауа | | | | | п беріңіз.< | | | | | /td> | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Қорытынд | | | | | ы бағамдау (оқы | | | | | тушы өзіне жүрг | | | | | ізеді) | | | | | Қандай екі н | | | | | əрсе табысты бо | | | | | лды (оқытуды да | | | | | , оқуды да еске | | | | | ріңіз)? | | | | | 1: | | | | | 2: | | | | | Қандай екі н | | | | | əрсе сабақты жа | | | | | қсарта алды (оқ | | | | | ытуды да, оқуды | | | | | да ескеріңіз)? | | | | | | | | | | 1: | | | | | 2: | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+