Unit 4 Quiz 1 Study Guide ANSWER KEY PDF

Summary

This document provides solutions to a quiz focused on ratios and proportions, including word problems involving ratios between number of teachers and students, brown and white tiles, cats and dogs, and other scenarios. It also demonstrates how to complete ratio tables and graph the data.

Full Transcript

## Unit 4 Quiz 1 Study Guide ### Question 1 A preschool has a teacher to student ratio of 2:5. The total number of students and teachers was 56 last year, and is 70 this year. How many students and teachers were there for each of these two years? * **Last Year:** * 40 teachers and 16 student...

## Unit 4 Quiz 1 Study Guide ### Question 1 A preschool has a teacher to student ratio of 2:5. The total number of students and teachers was 56 last year, and is 70 this year. How many students and teachers were there for each of these two years? * **Last Year:** * 40 teachers and 16 students. * $\frac{40}{56} = \frac{5}{7}$ * $\frac{16}{56} = \frac{2}{7}$ * **This Year:** * 50 teachers and 20 students. * $\frac{50}{70} = \frac{5}{7}$ * $\frac{20}{70} = \frac{2}{7}$ **b.** * **Last Year:** * 16 teachers and 40 students. * $\frac{16}{56} = \frac{2}{7}$ * $\frac{40}{56} = \frac{5}{7}$ * **This Year:** * 20 teachers and 50 students. * $\frac{20}{70} = \frac{2}{7}$ * $\frac{50}{70} = \frac{5}{7}$ **c.** * **Last Year:** * 26 teachers and 30 students. * $\frac{26}{56} = \frac{13}{28}$ * $\frac{30}{56} = \frac{15}{28}$ * **This Year:** * 30 teachers and 40 students. * $\frac{30}{70} = \frac{3}{7}$ * $\frac{40}{70} = \frac{4}{7}$ **d.** * **Last Year:** * 14 teachers and 35 students. * $\frac{14}{49} = \frac{2}{7}$ * $\frac{35}{49} = \frac{5}{7}$ * **This Year:** * 10 teachers and 25 students. * $\frac{10}{35} = \frac{2}{7}$ * $\frac{25}{35} = \frac{5}{7}$ ### Question 2 Jose is using 12 brown tiles and 8 white tiles to design a section of an outdoor patio. What ratio compares the number of brown tiles to the total number of tiles in one section? $\frac{12 \text{ brown}}{20 \text{ total}} = \frac{3}{5}$ ### Question 3 The table shows the party affiliation of the 100 senators of the 109th Congress. The ratio of Republicans to Democrats is 5:4. How many senators are Democrats? Independents? | Party Affiliation | Number of Senators | |---|---| | Republican | 55 | | Democrat | 44 | | Independent | 1 | $\frac{5}{x} = \frac{55}{d}$ * $5d = 55x$ * $d = 11x$ 100 - (55 + 44) = 1 ### Question 4 An animal shelter with only dogs and cats has a ratio of cats to dogs that is 9:7. **Part A - What is the ratio of dogs to all animals?** 7:16 **Part B - A second shelter has a ratio of cats to dogs of 6 to 5. If both shelters have 18 cats, which shelter has more dogs?** * **Shelter #1:** * $\frac{9}{x} = \frac{18}{x}$ * $ x=14$ * **Shelter #2:** * $\frac{6}{5} = \frac{18}{x}$ * $x=15$ The second shelter has more dogs. ### Question 5 Complete the ratio table. Then plot the pairs on the coordinate plane. **Ratio Table** | x | y | |---|---| | 2 | 3 | | 4 | 6 | | 6 | 9 | ### Question 6 Cars pass through the intersection at a rate of 32 cars each hour. How many cars pass through the intersection in 5.25 hours? 32 x 5.25 = 168 cars ### Question 7 Jessica is buying several bunches of bananas to make desserts for a fundraiser. She can buy 10 pounds of bananas for $14.90 or 8 pounds of bananas for $12.08. Which is the better buy? Explain. * $14.90 / 10 = $1.49 per pound. * $12.08 / 8 = $1.51 per pound. The 10 pounds for $14.90 is a better buy because it is 2 cents less per pound. ### Question 8 Marie has 8 hours to write a 45-page chapter for her book. Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour. Will Marie complete the chapter in time? Explain. 8 hours * 4 pages per hour = 32 pages. Marie will not be able to complete her chapter in only 8 hours. ### Question 9 Jenna walks 12 miles in 5 days. Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles per day? Show or explain how you determined your answer. * Jenna: * 12 miles / 5 days = 2.4 miles per day * Alex: * 7 miles / 3 days = 2.3 miles per day Jenna walks more miles per day. ### Question 10 The soccer team raised $300 and the lacrosse team raised $450. How much money did the lacrosse team raise for every $1.00 dollar the soccer team raised? $\frac{450}{300}= $1.50 ### Question 11 There are 28 students in Mr. Flynn's class. The ratio of his students who are in the play to those who are not in the play is 2:5. How many students are in the play? 2 in : 5 not in = 7 total students * 28 students / 7 total students = 4 * 4 * 2 in = 8 students in the play ### Question 12 Kristy rides 6 miles on her bicycle in 40 minutes. Jax rides 4 miles on his bicycle in 30 minutes. Complete the ratio tables for Kristy and Jax. | Kristy | |---|---| | Distance (mi) | Time (min) | | 6 | 40 | | 12 | 80 | | 18 | 120 | | 24 | 160 | | 30 | 200 | | Jax | |---|---| | Distance (mi) | Time (min) | | 4 | 30 | | 8 | 60 | | 12 | 90 | | 16 | 120 | | 20 | 150 | Who has the better rate? Explain. Kristy has the better rate because it took her 10 less minutes to travel 12 miles. ### Question 13 A hair salon uses 4 bottles of shampoo for every 3 bottles of conditioner. Graph this ratio. * **Use your graph to find the number of bottles of conditioner that are used when 16 bottles of shampoo are used.** * 16 bottles of shampoo will use 12 bottles of conditioner.

Use Quizgecko on...
Browser
Browser