HİE Pro.Gel. Final - Gagné'nin Öğretim Durumları Modeline Göre HİE ÖÖS PDF

Summary

This document is a lesson plan for a professional development course focused on using modern technology, including artificial intelligence, in education. It covers various aspects of designing learning experiences and emphasizes the utilization of different learning technologies, tools, and resources.

Full Transcript

+-----------------------------------+-----------------------------------+ | **DERS PLANI** | **Adı Soyadı:** | | | | | | **Branşı:** | +===...

+-----------------------------------+-----------------------------------+ | **DERS PLANI** | **Adı Soyadı:** | | | | | | **Branşı:** | +===================================+===================================+ | **Ders:** | Hizmet İçi Eğitim | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Sınıf:** | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Öğrenme Alanı / Ünite:** | Günümüz çağına uygun, teknolojik | | | yenilikleri içine alan eğitimler | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Konu:** | Yapay zekâ | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Süre:** | 40dk | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Kazanım/Kazanımlar:** | Öğretmemler, yapay zekâyı | | | keşfederek temel işlevlerini | | | öğrenir. | | | | | | Öğretmenler, yapay zekanın eğitim | | | sürecine katkısını açıklayabilir. | | | | | | Öğretmenler yapay zekada | | | uzmanlaşır ve derslerinde aktif | | | olarak kullanabilir. | | | | | | Öğretmenler. Yapay zekâ | | | programlarının sınıf içerisinde | | | neden olabilecek olumlu ya da | | | olumsuz yanlarını analiz | | | edebilir. | | | | | | Öğretmenler, kendi branşlarına | | | özgü yapay zekâ tabanlı öğretim | | | araç veya içeriklerini | | | oluşturmaya başlayabilir. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Öğretim | Araştırma inceleme yoluyla | | Stratejileri-Yöntemleri-Teknikler | öğretim, anlatım yöntemi, | | i:** | gösterip yaptırma, işbirlikçi | | | öğrenme | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Kullanılan Öğretim | ChatGPT, chatbot, wördwall, canva | | Teknolojileri, | gibi yapay zekâ programları, | | Araç-Gereç-Materyaller:** | akıllı tahta, eğitim bilişim ağı | | | (EBA), konuyla ilgili görseller | | | ve videolar. | | | | | | Katılımcılar için bilgisayar veya | | | tablet | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Öğrenme-Öğretme Süreci ve | | | Etkinlikler** | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Dikkat Çekme ve Güdüleme:** | Katılımcıların dikkatini çekmek | | | için yakından uzağa ilişkisi | | | kurulmuştur. | | | | | | Eğitimde dijital araç kullanımı | | | dair hayattan örnekler anlatılır. | | | | | | Öğretmen sınıfa yapay zekâ | | | programlarının önemi ile ilgili | | | kısa bir animasyonlar izletir. | | | Katılımcılara, "Dijital araç | | | kullanımı neden önemlidir?" tarzı | | | sorular yöneltilerek bireysel | | | düşünme ve kısa grup tartışmaları | | | yaptırılır. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Hedeften Haberdar Etme:** | Slayt yardımı ile dersin amacı, | | | kazanımları ve akış anlatılır. | | | | | | Derste işlenilecek dijital | | | araçlar belirlenir ve | | | katılımcılar meraklandırılır. | | | | | | Dersin sonunda katılımcıların | | | kendi derslerine uygun dijital | | | araç seçip bir ders planı | | | oluşturacakları belirtilir. | | | | | | Öğretmen katılımcılardan dijital | | | araçların öğretim hayatlarına | | | katmaları istedikleri hedefleri | | | yazdırılır. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Ön Öğrenmeleri Hatırlatma:** | Katılımcılara derslerinde | | | kullandıkları dijital araçlar | | | sorulur ve bu konudaki | | | deneyimlerinden bahsederler. | | | | | | Katılımcılardan, en çok hangi | | | teknolojik araçlara ihtiyaç | | | duyduklarını düşünüp paylaşılması | | | istenir. | | | | | | Önceden kullanılan teknolojik | | | araçlar ile mini bir quiz | | | uygulanır. | | | | | | Bir zihin haritası etkinliği | | | yapılır ve katılımcılar dijital | | | araçlara dair fikirlerini yazarak | | | ortak bir görsel oluşturur. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Derse Geçiş:** | Katılımcılara, oturumun genel | | | hatları slayt yardımıyla sunulur. | | | | | | Bu sunum katılımcıların | | | öğrenecekleri canva, gamma.app | | | tarzı programlar ile | | | oluşturulduğu için katılımcılara | | | güzel bir örnek olur. | | | | | | Motivasyon arttırmak için "Bu | | | teknolojik araçları derslerinizde | | | kullanarak öğrencilerin ilgisini | | | nasıl çekebilirsiniz?" tarzında | | | düşünmeye teşvik edici sorular | | | sorulur. | | | | | | İlgiyi arttırmak için örnek | | | hikayelere yer verilir: Bir | | | öğretmenin dijital araçları | | | derslerinde kullandığında aldığı | | | verim ile ilgili kısa bir hikâye | | | anlatır | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Bireysel ve Grupla Öğrenme | Bireysel etkinlikler: | | Etkinlikleri:** | | | | Katılımcılardan, Wördwall | | | programını kullanarak kendi | | | alanlarına uygun bir oyun | | | hazırlamaları istenir. | | | | | | Her katılımcı, hazırladıkları | | | oyunlar ve kullandıkları dijital | | | araçlar ile ilgili bir rehber | | | hazırlar ve bu rehberi eğitim | | | sonunda diğer meslektaşlarıyla da | | | paylaşır. | | | | | | Grupla etkinlikler: | | | | | | Katılımcılar, küçük gruplar | | | oluşturarak teknolojinin | | | eğitimdeki yerini ve sınıf | | | içerisindeki avantaj ya da | | | dezavantajlarını tartışır. | | | | | | Katılımcılar, farklı dijital | | | araçları temsil eden istasyonlara | | | yönlendirilir. Her istasyon şu | | | şekilde yapılır. | | | | | | 1.İstasyon (Canva): Katılımcılar, | | | Canva kullanarak bir ders afişi | | | hazırlar ve nasıl kullanılacağı | | | tartışılır. | | | | | | 2.İstasyon (Kahoot): | | | Katılımcılar, Kahoot üzerinden | | | bir oyun oluşturur ve farklı | | | fikirler ekleyerek iş birliği | | | yapar. | | | | | | Her grup, istasyonda | | | tamamladıkları çalışmaları diğer | | | gruplar ile sunar ve geri | | | bildirim alır. | | | | | | Gruplar, bir ders planı oluşturup | | | seçtikleri dijital araçları bu | | | plana entegre ederek sınıfa | | | sunar. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Özet:** | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Ölçme-Değerlendirme:** | Farklı soru türlerinden (çoktan | | | seçmeli, açık uçlu, doğru-yanlış | | | vb.) 3'er tane hazırlayınız. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Diğer Derslerle/Konularla | | | İlişkilendirme ve Transferi | | | Sağlama:** | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | **Ek Açıklamalar:** | | +-----------------------------------+-----------------------------------+

Use Quizgecko on...
Browser
Browser