Нормативтік құжаттар PDF
Document Details
Uploaded by RedeemingPoincare8394
Кәсіби даму институты
Таджибаева Гаухар Тойлыбайқызы
Tags
Related
- طرق تعليم الرياضيات وتاريخ تطورها (1)-1 PDF
- Texto de aprendizaje 3er año de escolaridad - Educación Secundaria Comunitaria Productiva
- Lesson 8: Characteristics of Appropriate Instructional Materials in Mathematics and Science Teaching PDF
- UNIT 5 - TOPIC 1 PDF Mathematics Teaching Resources
- Aportes para la enseñanza de Geometría - Nivel Medio (2007) - PDF
- Γεωμετρία - Οδηγός Ενότητας 4 PDF
Summary
Презентацияда математиканы оқытудың қазіргі тенденциялары мен әдістемелері, сондай-ақ жаңартылған білім беру бағдарламасы аясында сабақты жоспарлау туралы нормативтік құжаттар қарастырылған. Презетация Кәсіби даму институтында жасалған.
Full Transcript
«Өрлеу»БАҰО» АҚФ Алматы облысы бойынша Кәсіби даму институты Математиканы оқыту: қазіргі тенденциялар мен әдістемелер Таджибаева Гаухар Тойлыбайқызы тренер Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясында сабақты жоспарлаудағы норм...
«Өрлеу»БАҰО» АҚФ Алматы облысы бойынша Кәсіби даму институты Математиканы оқыту: қазіргі тенденциялар мен әдістемелер Таджибаева Гаухар Тойлыбайқызы тренер Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясында сабақты жоспарлаудағы нормативтік құжаттар Білім беру деңгейі бойынша Білім беру деңгейіндегі барлық сыныптарда пән пән тұжырымдамасы, тарауларын белгілеп, сағат санын, бағалау олардың жалпы ережелерін жүйесін, т.б. сипаттайды анықтайды Оқу ҰМЖ бағдарламасы Нақты сынып бойынша пән ОМЖ ҚМЖ Сабақ тарауларының мақсаттары жоспарының мен міндеттерін, мұғалім іс- үлгісі әрекеттері мен ресурстық қолдануды егжей-тегжейлі ұсынады Нормативтік құжаттардың «байланы Оқу Ұзақ мерзімді жоспар Орта мерзімді жоспар Қысқа мерзімді жоспар бағдарламасы ҰМЖ ОМЖ ҚМЖ Оқу жоспары Нормативтік құжаттардың «байланыс Оқу үдерісіне қажетті құжаттардың тізбесі Оқу бағдарламасы – міндетті Ұзақ мерзімді жоспар - міндетті (күнтізбелік-тақырыптық жоспарға негіз болып табылады) Орта мерзімді жоспар – ұсынылады Қысқа мерзімді жоспар (сабақ жоспары) – міндетті «2023-2024 оқу жылында ҚР жалпы орта білім беретін ұйымдарында оқу процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері туралы» әдістемелік нұсқау хат - міндетті Білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидалары (№125 бұйрық) - міндетті Негізгі орта және жалпы орта білім беретін мектеп мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша нұсқаулық - ұсынылады Тоқсандық жиынтық бағалаудың спецификациясы – міндетті Жиынтық бағалауға арналған әдістемелік ұсыныстар - ұсынылады ۷ сабақтың Қысқа мақсатын анық тұжырымдау, мерзімді жоспар яғни әзірлеу (сабақ жоспарын) нақты, өлшемді, қолжетімді, шынайы мақсаттар қою; Қысқа мерзімді жоспар құрған кезде мұғалім ۷ оқушылардың жеке қажеттіліктері мен ерекшеліктерін ескере төмендегі отырып, саралап оқыту тәсілдерін ескеру; ұсыныстарды ۷ оқу материалыұстануы қажет: мен сабақтағы әрекетті мұқият іріктеп алу; ۷ әр сабақтан кейін мұғалім оқушылар меңгере алмаған немесе түсінбеген жерлерін анықтау мақсатында сабақты талдап, рефлексия жасап отыру; ۷ орта мерзімді жоспарда көрсетілген барлық жаттығуларды, әдістемелік кеңестерді, ресурстарды мұқият зерделеу; ۷ ұзақ мерзімді жоспарында (КТЖ) көрсетілген оқу мақсаттарын басшылыққа алу; ۷ мұғалімнің қалауы бойынша қажеттілігіне қарай жаттығу түрін толықтырып алу. !!! Ретімен қойыңыз Сабақ жоспарындағы маңызды «нәрселе Тиімді оқуды жоспарлау үшін төмендегі мәселелерді ескерілуі қажет: ! оқу мақсаттарының барлық тармақтарын қамтуы міндетті емес. Яғни, бір оқу мақсаты бірнеше сабаққа негіз болып, алайда ол сабақтардың мақсаты әртүрлі болуы мүмкін екенін ескеру; ! көптеген жаттығу түрлерін жоспарлауға тырысу; ! сабақ барысында бір жұмыс түрінен екіншісіне біртіндеп ауысып, сабақтың мақсатын оқушылардың есіне салып отыру; ! өзара әрекеттестік стилін өзгертіп отыру қажет. Мұғалім сабақ барысында өзінің қанша сөйлейтіні туралы ойлану. Сабақ жоспарындағы маңызды «нәрселе Оқу үдерісіндегі рефлексия мен кері байланыс Рефлексия – өзіндік тәжірибе, өзін-өзі тану мен өздігімен үйрену туралы ойлар. Кері байланыс. өзі туралы сырт пікірлерді есту және білу. Кері байланыс пен рефлексияның «айырмашылы Кері байланысты кім қамтамасыз етуі мүмкін? Береді Қабылдайды Күтілетін нәтиже Оқудағы жетістіктерін, кемшіліктерін түсіну және ілгерілеуі үшін нақты ұсыныс беретін ақпарат. Мұғалім Білім алушы Сыныптастарымен қарым-қатынас жасау арқылы өз жетістіктері мен кемшіліктерін түсінуге мүмкіндік беретін ақпарат. Білім алушы Білім алушы Білім алушының білім алудағы кемшіліктері мен қажеттіліктерін анықтауға, мұғалімнің іс-әрекетіне өзгерістер енгізуге мүмкіндік Білім алушы Мұғалім беретін ақпарат. Мұғалімнің кәсіби дағдысын жетілдіруге және оқытуды түзетуге мүмкіндік беретін әріптестің тарапынан берілетін ақпарат. Мұғалім Мұғалім Кері байланыс пен рефлексияның «айырмашылы әлде рефлексия ма? Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: - нені білді, нені үйренді; - не әлі де түсініксіз; - қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет. Оқытудағы мұғалім рефлексиясы: - сабақ мақсаттары н\е оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? - барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? - егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен? - сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? - сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым ба? - сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? Кері байланыс пен рефлексияның «айырмашылы «Брифинг» әдісі Рефлексивті Еске сақтау пирамида керек маңызды бір нəрсе Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе Сіз үйренген төрт нәрсе Тыңдағандарыңызға рахмет!