10- .docx
Document Details
Uploaded by ProminentInfinity7110
Tags
Full Transcript
Құрметті әріптес! Жазылған сабақ жоспарларында авторлардың еңбегі орасан зор. Сондықтанда сіздерден сатып алынған ҚМЖ- ны таратпауларыңызды сұраймыз. Егер де тарату фактісі кездескен жағдайда, орталық әкімшілігі тарапынан шара қолданылады. «USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі...
Құрметті әріптес! Жазылған сабақ жоспарларында авторлардың еңбегі орасан зор. Сондықтанда сіздерден сатып алынған ҚМЖ- ны таратпауларыңызды сұраймыз. Егер де тарату фактісі кездескен жағдайда, орталық әкімшілігі тарапынан шара қолданылады. «USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі ![](media/image3.png) **№135 бұйрық 7-қосымшасына сай ҚМЖ келесі бетте** **Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «Ұстаз тілегі» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ-ны дидактикалық материалымен бірге жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.** [**[https://ust.kz/qmg]**](https://ust.kz/qmg) +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бөлімі: | | +===================================+===================================+ | Педагогтің аты-жөні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Күні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар | | | саны: | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың тақырыбы: | Абсолют қатты дененің инерция | | | моменті | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу | **10.2.2.5** - материалдық | | мақсаты | дененің инерция моментін есептеу | | | үшін Штейнер теоремасын қолдану; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың мақсаты: | Оқушылар массаның инерттілік | | | мөлшері екендігін түсіндіру, | | | Ньютонның үш заңын дұрыс | | | тұжырымдай алуыға үйрету, | | | Ньютонның екінші және үшінші | | | заңдарын қолдана отырп, есептерді | | | дұрыс шығару дағдыларын | | | қалыптастыру. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бағалау критерийлері | Әртүрлі денелердің өзара | | | әрекеттесуі бойынша | | | тәжірибелердің нәтижелерін | | | түсіндіре алады; | | | | | | Дене жылдамдығының өзгеруі мен | | | оның массасы арасындағы | | | байланысты түсіндіре алады; | | | | | | Дененің қандай шарттарда тыныш | | | қалыпта болатынын, қандай | | | шарттарда бірқалыпты қозғалатынын | | | біледі; | | | | | | Денелердің өзара әрекеттесуі | | | (тікелей және қашықтықта) туралы | | | білед | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Құндылықтарға баулу | *1.Тұжырымдамалар мен | | | қорытындыларды экспериментальды | | | дәлелдеуді қарастыратын зерттеу | | | дағдыларын қалыптастыру және | | | логикалық ойлауды дамыту;* | | | | | | *2.* Топта жұмыс істей білуге, | | | сондай-ақ рольдік ойындарды | | | жүргізе білуге көмектесетін | | | дағдыларды дамыту. Сынды | | | құрметпен және байсалды қабылдай | | | отырып, басқалардың жұмысын сынай | | | білу қабілеті; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Сабақ | **Педагогті | **Оқушының | **Бағалау** | **Ресурстар | | кезеңі/Уақы | ң | іс-әрекеті* | | ** | | ты** | іс-әрекеті* | * | | | | | * | | | | +=============+=============+=============+=============+=============+ | **Сабақтың | **Ұйымдасты | Қажетті | Оқушылардың | Презентация | | басы** | ру | мәліметтерд | жауаптырына | | | | кезеңі:** | і | байланысты | | | | | дәптерге | қалыптастыр | | | | **Ой қозғау | жазып | ушы | | | | Сұрақтары | отырады | бағалау | | | | [:]{.underl | | | | | | ine}** | Сұрақтарға | | | | | | жауап | | | | | 1.Неліктен | береді. | | | | | қайықтың | Сыныптастар | | | | | ескегін | ының | | | | | ессек қайық | жауабын | | | | | козгала | тыңдап, | | | | | бастайды? | ұсыныстар | | | | | | айтады. | | | | | 2.Неге | | | | | | итерілген | | | | | | шана | | | | | | соңында | | | | | | тоқтайды? | | | | | | | | | | | | 3.Неге | | | | | | жарыс | | | | | | көлігі жай | | | | | | көліктерге | | | | | | қарағанда | | | | | | жоғары | | | | | | жылдамдыққа | | | | | | тез жетеді? | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Сабақтың | **Миға | Әр топқа | **Дескрипто | Ньютон | | ортасы** | шабуыл** | топ басшысы | р** | заңдары | | | Бейне | сайланады.б | | бойынша | | **15 мин** | материал | ерілген | **-**Ньютон | видео: | | | қарастыру: | уақыт | ның | | | | | ішінде | бірінші | [[http://ww | | | [[http://ww | әртоп әр | заңын | w.youtube.c | | | w.youtube.c | заңды | талдайды | om/watch?v= | | | om/watch?v= | талқылап,тү | | iwP4heWDhvw | | | iwP4heWDhvw | йгендерін | | &safe=activ | | | &safe=activ | алдыға | | e]{.underli | | | e]{.underli | шығып | | ne}](http:/ | | | ne}](http:/ | қорғайды. | | /www.youtub | | | /www.youtub | әр заңға | | e.com/watch | | | e.com/watch | кітаптан | | ?v=iwP4heWD | | | ?v=iwP4heWD | тыс екі | | hvw&safe=ac | | | hvw&safe=ac | мысал | | tive) | | | tive) | келтіруі | | | | | | керек.(үш | | Презентация | | | Сабақ | топ үш | | | | | тақырыбы | тілде | | | | | мен | сөйлесе | | | | | мақсатын | болады) | | | | | айқындау. | | | | | | | | | | | | Топқа болу | | | | | | | | | | | | **Бірінші | | | | | | топ: | | | | | | бірінші | | | | | | заң** | | | | | | | | | | | | **Екінші : | | | | | | екінші | | | | | | заң** | | | | | | | | | | | | **Үшінші | | | | | | :үшінші | | | | | | заң** | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **20 мин** | **Есептер** | Дескриптор | Таратпа | | | | | | материалдар | | | | **1.** | -денеге | | | | | 1.Егер | әсер ететін | | | | | қозғалтқышт | күшті | | | | | ың | табады | | | | | тарту күші | | | | | | 90 кН | -дененің | | | | | болса, онда | үдеуін | | | | | жылдамдық | табады | | | | | алу кезінде | | | | | | массасы 60 | | | | | | т реактивті | | | | | | ұшақ қандай | | | | | | үдеумен | | | | | | қозғалады? | | | | | | | | | | | | 2.60 Н күш | | | | | | денеге 0,8 | | | | | | м/с^2^ үдеу | | | | | | береді. Осы | | | | | | денеге 2 | | | | | | м/с^2^ | | | | | | үдеуді | | | | | | қандай күш | | | | | | бере алады? | | | | | | | | | | | | 3.Массасы 5 | | | | | | кг денеге | | | | | | бір түзудің | | | | | | бойымен 12 | | | | | | Н және 8 Н | | | | | | болатын екі | | | | | | күш әсер | | | | | | етеді. | | | | | | Келесі | | | | | | жағдайлар | | | | | | үшін осы | | | | | | дененің | | | | | | үдеуін | | | | | | анықтаңдар: | | | | | | а) олардың | | | | | | арасындағы | | | | | | бұрыш 0^0^ | | | | | | -- ті | | | | | | құрайды; б) | | | | | | олардың | | | | | | арасындағы | | | | | | бұрыш | | | | | | 180^0^. | | | | | | | | | | | | 4.Массасы | | | | | | 15 кг | | | | | | снаряд | | | | | | атылу | | | | | | кезінде 600 | | | | | | м/с | | | | | | жылдамдық | | | | | | алады. Егер | | | | | | қарудың | | | | | | стволының | | | | | | ұзындығы | | | | | | 1,8 м | | | | | | болса, онда | | | | | | күкіртті | | | | | | газдардың | | | | | | снарядты | | | | | | қысатын | | | | | | орташа | | | | | | күшін | | | | | | табыңдар? | | | | | | Стволдағы | | | | | | снарядтың | | | | | | қозғалысын | | | | | | бірқалыпты | | | | | | үдемелі деп | | | | | | санаңдар. | | | | | | | | | | | | 5.Автомобил | | | | | | ьдің | | | | | | жүргізушісі | | | | | | машинаны | | | | | | жанармай | | | | | | құю | | | | | | станциясына | | | | | | н | | | | | | 200 м | | | | | | қашықтықта | | | | | | болғанда | | | | | | тежей | | | | | | бастайды | | | | | | және оған | | | | | | қарай 20 | | | | | | м/с | | | | | | жылдамдықпе | | | | | | н | | | | | | қозғалады. | | | | | | Массасы | | | | | | 1000 кг | | | | | | автомобиль | | | | | | стансаға | | | | | | келіп | | | | | | тоқтауы | | | | | | үшін | | | | | | қозғалысқа | | | | | | әсер ететін | | | | | | кедергі күш | | | | | | қандай | | | | | | болуы | | | | | | керек? | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Сабақтың | Сабаққа | Оқушылар | Бірнеше | Стикер, | | соңы.** | керібайланы | стикерлер | оқушы өз | слайд | | | с | бойынша | ойымен | | | **6 мин** | береді. | сабаққа | бөлісіп, | Оқушылар | | | | рефлекисия | оқу | өздерінің | | | Сабақ | жазады | мақсатына | жұмысы мен | | | соңында | | қалай қол | сыныптастар | | | оқушылар | | жеткізгені | ының | | | стикерлер | | туралы | жұмысын | | | арқылы | | пікір | белгілі бір | | | рефлексия | | бөліседі. | критерийлер | | | жүргізеді | | | бойынша | | | | | | бағалайды | | | \- нені | | | | | | білдім, | | | | | | нені | | | | | | үйрендім | | | | | | | | | | | | \- нені | | | | | | толық | | | | | | түсінбедім | | | | | | | | | | | | \- немен | | | | | | жұмысты | | | | | | жалғастыру | | | | | | қажет | | | | | | | | | | | | 1. **Үй | | | | | | тапсырм | | | | | | асы.**Тыныш | | | | | | тық | | | | | | күйдегі | | | | | | массасы | | | | | | 250 г | | | | | | хоккей | | | | | | шайбасы | | | | | | 0,02 с | | | | | | -- қа | | | | | | созылат | | | | | | ын | | | | | | соққыда | | | | | | н | | | | | | кейін, | | | | | | мұздың | | | | | | бетімен | | | | | | 35 м/с | | | | | | жылдамд | | | | | | ықпен | | | | | | сырғана | | | | | | йды. | | | | | | Соққыны | | | | | | ң | | | | | | орташа | | | | | | күшін | | | | | | анықтаң | | | | | | дар? | | | | | | | | | | | | 2. Егер | | | | | | дене | | | | | | түзу | | | | | | сызықпе | | | | | | н | | | | | | қозғалс | | | | | | а | | | | | | және | | | | | | оның | | | | | | координ | | | | | | атасы | | | | | | х = | | | | | | 20 - | | | | | | 10t + | | | | | | t^2^ | | | | | | заңы | | | | | | бойынша | | | | | | өзгерсе | | | | | | , | | | | | | онда | | | | | | массасы | | | | | | 500 кг | | | | | | денеге | | | | | | әсер | | | | | | ететін | | | | | | күштің | | | | | | Ғ~х~ | | | | | | прекция | | | | | | сын | | | | | | табыңда | | | | | | р? | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | Саралау. | Бағалау. | Денсаулық | | | | Сіз қандай | Сіз | және | | | | тәсілмен | оқушылардың | қауіпсіздік | | | | көбірек | материалды | техникасын | | | | қолдау | игеру | сақтау | | | | көрсетпексі | деңгейін | | | | | з? | қалай | | | | | Сіз | тексеруді | | | | | қабілетті | жоспарлап | | | | | оқушылардың | отырсыз? | | | | | алдына | | | | | | қандай | | | | | | тапсырмалар | | | | | | қоясыз? | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | Саралау | Тапсырмаға | Денсаулық | | | | тапсырмалар | критерий | сақтау | | | | ды | бойынша | технологиял | | | | іріктеуді, | құрастырылғ | ары. | | | | белгілі бір | ан | | | | | оқушыдан | дескрипторл | Сабақта | | | | күтілетін | арды | сергіту | | | | нәтижені, | қолдану | жаттығулары | | | | оқушыға | арқылы, ал | мен | | | | жеке қолдау | критерий | белсенді | | | | көрсетуде, | оқу | жұмыс | | | | оқу | мақсатына | түрлерін | | | | материалы | тікелей | қолданамын. | | | | мен | негізделген | | | | | ресурстарды | болуы қажет | Осы сабақта | | | | оқушылардың | | қолданылаты | | | | жеке | | н | | | | қабілеттері | | | | | | н | | Қауіпсіздік | | | | ескере | | техникасы | | | | отырып | | ережелеріні | | | | әзірлеуді | | ң | | | | қамтиды. | | тармақтары | | | | | | орындалады. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Жалпы | | | | | | бағалау** | | | | | | | | | | | | Сабақтың | | | | | | қандай екі | | | | | | аспектісі | | | | | | жақсы өтті? | | | | | | Оқыту | | | | | | туралы да, | | | | | | сабақ беру | | | | | | туралы да | | | | | | ойланыңыз. | | | | | | | | | | | | 1: | | | | | | | | | | | | 2: | | | | | | | | | | | | Сабақты | | | | | | жақсартуға | | | | | | не | | | | | | жәрдемдесер | | | | | | еді? Оқыту | | | | | | туралы да, | | | | | | сабақ беру | | | | | | туралы да | | | | | | ойланыңыз. | | | | | | | | | | | | 1: | | | | | | | | | | | | 2: | | | | | | | | | | | | Сабақ | | | | | | кезінде, | | | | | | сынып | | | | | | немесе | | | | | | жекелеген | | | | | | оқушылардың | | | | | | жетістіктер | | | | | | і/қиыншылық | | | | | | тары | | | | | | туралы мен | | | | | | нені | | | | | | анықтадым? | | | | | | Келесі | | | | | | сабақтарда | | | | | | неге назар | | | | | | аудару | | | | | | керек? | | | | | | | | | | | | 1: | | | | | | | | | | | | 2: | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бөлімі: | | +===================================+===================================+ | Педагогтің аты-жөні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Күні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар | | | саны: | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың тақырыбы: | № 4 Зертханалық жұмыс\ | | | «Бір-біріне бұрыш жасай әрекет | | | еткен күштерді қосу» | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу | 10.2.3.3 -- күштердің шамасын | | мақсаты | тәжірибе арқылы анықтау, және | | | күштердің қосындысын | | | эксперименттік анықтау; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың мақсаты: | параллель және параллель емес | | | векторларды қосу және азайту | | | бойынша сапалы есептерді шешу | | | қабілеті; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бағалау критерийлері | Параллель векторларды қосу және | | | азайту әдістерін көрсетеді.\ | | | практикалық жұмыстарды орындау | | | мысалында;\ | | | Параллель емес (коллинеар емес) | | | векторлар үшін үшбұрыш ережесін | | | қолданады;\ | | | Параллель емес ( коллинеар емес) | | | векторларға параллелограмм | | | ережесін | | | | | | қолданады. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Құндылықтарға баулу | Физика сабағында туындайтын | | | мәселелерді шешу қабілеті. | | | Физикалық білімді игеру | | | нәтижесінде табиғи құбылыстарды | | | терең түсінуді, академиялық тілде | | | бұл құбылыстарды өз бетінше | | | түсіндіру мен сипаттауды, | | | мақсаттарды қоюды және олардың | | | жетістіктерін жоспарлауды | | | көздейтін ғылыми дүниетанымның | | | негізі қаланды. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Сабақ | **Педагогті | **Оқушының | **Бағалау** | **Ресурстар | | кезеңі/Уақы | ң | іс-әрекеті* | | ** | | ты** | іс-әрекеті* | * | | | | | * | | | | +=============+=============+=============+=============+=============+ | **Сабақтың | (W) | Презентация | | | | басы** | Ұйымдастыру | | | | | | сәті.\ | Таратылатын | | | | | -оқушыларме | материал | | | | | н | | | | | | бірге оқу | [[http://ph | | | | | мақсатын | et.colorado | | | | | анықтау:\ |.edu/sims/v | | | | | 3 метрлік | ector-addit | | | | | арқан | ion/vector- | | | | | аламыз. Екі | addition\_e | | | | | оқушы қарсы | n.htm]{.und | | | | | жақтарын | erline}](ht | | | | | ұстап | tp://phet.c | | | | | тұрып, | olorado.edu | | | | | арқанды | /sims/vecto | | | | | қатты | r-addition/ | | | | | тартады. | vector-addi | | | | | Арқанның | tion_en.htm | | | | | ортасында | ) | | | | | салмағы 1 | | | | | | кг масса | | | | | | салынады.\ | | | | | | - | | | | | | Тәжірибені | | | | | | талқылап, | | | | | | қорытынды | | | | | | жасаңыздар? | | | | | | (Оқушылар | | | | | | өз пікірін | | | | | | білдіруге | | | | | | кіріседі), | | | | | | оқушылар | | | | | | арқанды | | | | | | түзу | | | | | | күйінде | | | | | | ұстай | | | | | | алмайды, | | | | | | себебі бұл | | | | | | мүмкін емес | | | | | | екенін | | | | | | көрсету | | | | | | үшін арқан | | | | | | кернеуіне | | | | | | арналған | | | | | | векторлық | | | | | | қосымша | | | | | | схемасын | | | | | | құрастырады | | | | | | , | | | | | | бұл екі | | | | | | шиеленістің | | | | | | векторлық | | | | | | қосындысы | | | | | | салмақ | | | | | | мәніне | | | | | | тең.\ | | | | | | - Сонымен, | | | | | | біз | | | | | | сіздермен | | | | | | сабақ | | | | | | тақырыбын | | | | | | анықтадық: | | | | | | «Күштердің | | | | | | векторлық | | | | | | үшбұрышы» | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Сабақтың | **БҰРЫШ | Презентация | | | | ортасы** | АСТЫНДА | | | | | | БАҒЫТТАЛҒАН | | | | | **35 мин** | КҮШТЕРДІҢ | | | | | | ҚОСЫЛУЫ** | | | | | | | | | | | | **( жалпы | | | | | | ұпай саны- | | | | | | 24)** | | | | | | | | | | | | **Жұмыс | | | | | | мақсаты.** | | | | | | Бір-бірімен | | | | | | перпендикул | | | | | | яр | | | | | | немесе | | | | | | бұрыш жасап | | | | | | тұрған екі | | | | | | динамометр | | | | | | көмегімен | | | | | | кірдің | | | | | | салмағын | | | | | | (ауырлық | | | | | | күшін) | | | | | | өлшеу | | | | | | | | | | | | **Теориялық | | | | | | негіздеме** | | | | | | | | | | | | Денелердің | | | | | | бір-біріне | | | | | | әрекетінің | | | | | | өлшемін | | | | | | сипаттайтын | | | | | | физикалық | | | | | | шаманы | | | | | | *күш* деп | | | | | | атайды. | | | | | | | | | | | | Күш | | | | | | шамасымен, | | | | | | бағытымен | | | | | | және | | | | | | түсірілу | | | | | | нүктесімен | | | | | | сипатталады | | | | | |. | | | | | | | | | | | | Күшті | | | | | | өлшейтін | | | | | | аспап | | | | | | динамометр | | | | | | деп аталады | | | | | | | | | | | | Теңәрекетті | | | | | | күш деп | | | | | | денеге бір | | | | | | мезгілде | | | | | | әрекет | | | | | | ететін | | | | | | бірнеше | | | | | | күштің | | | | | | әрекетіндей | | | | | | әрекет | | | | | | жасайтын | | | | | | күшті | | | | | | айтады | | | | | | | | | | | | Суреттегі | | | | | | бір | | | | | | материалық | | | | | | нүктеге | | | | | | әсер ететін | | | | | | *F*~1~ және | | | | | | *F*~2~ екі | | | | | | күштердің | | | | | | тең | | | | | | әрекетті | | | | | | күші*R | | | | | | болады.* | | | | | | | | | | | | [\$\\overri | | | | | | ghtarrow{\\ | | | | | | mathbf{R}}\ | | | | | | \mathbf{\\ | | | | | | = \\ | | | | | | }{\\overrig | | | | | | htarrow{\\m | | | | | | athbf{F}}}\ | | | | | | _{\\mathbf{ | | | | | | 1}}\\mathbf | | | | | | {+ | | | | | | \\ | | | | | | }{\\overrig | | | | | | htarrow{\\m | | | | | | athbf{F}}}\ | | | | | | _{\\mathbf{ | | | | | | 2}}\$]{.mat | | | | | | h | | | | | |.inline}. | | | | | | | | | | | | Күштің | | | | | | вертикаль | | | | | | немесе | | | | | | бұрышпен | | | | | | түсуіне | | | | | | қарай тең | | | | | | әсерлі | | | | | | күштің | | | | | | модулі | | | | | | өзгермей | | | | | | тұрақты | | | | | | (ауырлық | | | | | | күштің | | | | | | модуліне | | | | | | тең) болып | | | | | | қалады. | | | | | | | | | | | | **Құрал-жаб | | | | | | дықтар:** | | | | | | жан-жақты | | | | | | штатив, | | | | | | негізі, | | | | | | штативті | | | | | | өзекше, | | | | | | динамометрг | | | | | | е | | | | | | арналған | | | | | | ұстағыш, | | | | | | дөңгелек | | | | | | немесе тік | | | | | | бұрышты | | | | | | оқтамаларға | | | | | | арналған | | | | | | қысым-сапта | | | | | | у, | | | | | | өлшеуіш, | | | | | | жіп, | | | | | | динамометрл | | | | | | ер, | | | | | | бұрыштық | | | | | | шкалалы | | | | | | көшірмесі | | | | | | (транспорти | | | | | | рмен) | | | | | | , қайшы | | | | | | | | | | | | **Экспериме | | | | | | нттік | | | | | | қондырғы:** | | | | | | | | | | | | --------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ---- ------ | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ------- --- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ---------- | | | | | | ![C:\\Doc | | | | | | uments and | | | | | | Settings\\u | | | | | | ser\\Рабочи | | | | | | й стол\\фот | | | | | | о к лаб раб | | | | | | \\IMG\_6426 | | | | | |.jpg](media | | | | | | /image5.jpe | | | | | | g) C:\\Do | | | | | | cuments and | | | | | | Settings\\ | | | | | | user\\Рабоч | | | | | | ий стол\\фо | | | | | | то к лаб ра | | | | | | б\\IMG\_642 | | | | | | 9.jpg ![C | | | | | | :\\Document | | | | | | s and Setti | | | | | | ngs\\user\\ | | | | | | Рабочий сто | | | | | | л\\фото к л | | | | | | аб раб\\IMG | | | | | | \_6428.jpg] | | | | | | (media/imag | | | | | | e7.jpeg) | | | | | | --------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ---- ------ | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ------- --- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ----------- | | | | | | ---------- | | | | | | | | | | | | ***Тапсырма | | | | | | лар:*** | | | | | | | | | | | | 1. Тәуелсіз | | | | | | шамаларды | | | | | | анықтаңдар: | | | | | | | | | | | | 2. Тәуелді | | | | | | шамаларды | | | | | | анықтаңдар: | | | | | | | | | | | | 3. | | | | | | Өзгермейтін | | | | | | шамаларды | | | | | | анықтаңдар: | | | | | | | | | | | | *Ескертпе : | | | | | | Шамаларды | | | | | | анықтаған | | | | | | кезде | | | | | | олардың | | | | | | айырмашалығ | | | | | | ын | | | | | | нақты білу | | | | | | керек, | | | | | | керек | | | | | | кезінде | | | | | | мұғаліммен | | | | | | ақылдасыныз | | | | | | * | | | | | | | | | | | | ***Жұмыс | | | | | | барысы*** | | | | | | | | | | | | 1. Деформа | | | | | | цияланбаған | | | | | | жағдайд | | | | | | ағы | | | | | | динамом | | | | | | етрлердің | | | | | | нөлдік | | | | | | нүктесі | | | | | | н | | | | | | ретке | | | | | | келтірі | | | | | | ңіздер. | | | | | | | | | | | | 2. Қысқа | | | | | | жіптің | | | | | | ұштары | | | | | | мен | | | | | | ортасын | | | | | | а | | | | | | кішкене | | | | | | ілмекте | | | | | | рді | | | | | | байлаңы | | | | | | здар. | | | | | | | | | | | | 3. Динамом | | | | | | етрлер | | | | | | бір | | | | | | жазықты | | | | | | қта | | | | | | орналас | | | | | | уға | | | | | | тиіс. | | | | | | | | | | | | 4. Транспо | | | | | | ртирді | | | | | | жүктің | | | | | | жібіне | | | | | | қыстырғ | | | | | | ышпен | | | | | | бекітуі | | | | | | міз | | | | | | керек. | | | | | | | | | | | | 5. Жіптерд | | | | | | ің | | | | | | ұштарын | | | | | | да | | | | | | байланғ | | | | | | ан | | | | | | әр | | | | | | ілмекті | | | | | | динамом | | | | | | етрлер | | | | | | ілгегін | | | | | | е | | | | | | бекітін | | | | | | іздер, | | | | | | ал | | | | | | ортасын | | | | | | а | | | | | | 100 г | | | | | | гірге | | | | | | арналға | | | | | | н | | | | | | ұстағыш | | | | | | ты | | | | | | іліңізд | | | | | | ер. | | | | | | | | | | | | 6. Штативт | | | | | | егі | | | | | | қысқышт | | | | | | арды | | | | | | реттеңі | | | | | | здер, | | | | | | олар | | | | | | бір | | | | | | биіктік | | | | | | те | | | | | | орналас | | | | | | уы | | | | | | керек. | | | | | | | | | | | | 7. Бұрышты | | | | | | қ | | | | | | шкаланы | | | | | | дөңгелектің | | | | | | ортасы | | | | | | гірді | | | | | | ілу | | | | | | нүктесі | | | | | | мен | | | | | | сәйкес | | | | | | келетін | | | | | | дей | | | | | | орналас | | | | | | тырыныз, | | | | | | ал | | | | | | салмақ | | | | | | бағыты( | | | | | | ауырлық | | | | | | күші) | | | | | | бұрышты | | | | | | қ | | | | | | шкаланы | | | | | | ң | | | | | | негізгі | | | | | | осьтері | | | | | | нің | | | | | | бірімен | | | | | | сәйкес | | | | | | болу | | | | | | керек. | | | | | | | | | | | | **Өлшеу | | | | | | нәтижелері* | | | | | | * | | | | | | | | | | | | *1.* Өлшеу | | | | | | және | | | | | | есептеу | | | | | | нәтижелерін | | | | | | кестеге | | | | | | төмендегі | | | | | | критерийлер | | | | | | арқылы | | | | | | толтырыңдар | | | | | | | | | | | | a. Кестеге | | | | | | физикал | | | | | | ық | | | | | | шамалар | | | | | | өлшем | | | | | | бірлігі | | | | | | мен | | | | | | және | | | | | | аспап | | | | | | қателіг | | | | | | імен | | | | | | дұрыс | | | | | | толтыры | | | | | | лған. | | | | | | (2 | | | | | | ұпай) | | | | | | | | | | | | b. Өлшеуле | | | | | | р | | | | | | ең | | | | | | кемінде | | | | | | үш рет | | | | | | орындал | | | | | | ған. | | | | | | (3 | | | | | | ұпай) | | | | | | | | | | | | c. Барлық | | | | | | есептеу | | | | | | лер | | | | | | бірдей | | | | | | дәлдікп | | | | | | ен | | | | | | жазылға | | | | | | н. | | | | | | (1 | | | | | | ұпай) | | | | | | | | | | | | d. Абсолют | | | | | | және | | | | | | салысты | | | | | | рмалы | | | | | | қателік | | | | | | тер | | | | | | бағаны | | | | | | толтыры | | | | | | лған. | | | | | | (2 | | | | | | ұпай) | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | α10 | | | | | | α20 | | | | | | α0 | | | | | | F1,H | | | | | | F2,H | | | | | | F=Rпр,< | | | | | | /strong> | | | | | | | | | | | | H< | | | | | | /p> | | | | | | Rг | | | | | | р., | | | | | | | | | | | | H< | | | | | | /p> | | | | | | | | | | | | $$\mat | | | | | | hbf{\vareps | | | | | | ilon}\mathb | | | | | | f{=}\left| | | | | | | \frac{\math | | | | | | bf{Rгр - Rп | | | | | | р}}{\mathbf | | | | | | {Rгр}} \rig | | | | | | ht|\mathbf{ | | | | | | \bullet}\ma | | | | | | thbf{100\%} | | | | | | $$ | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | *2. | | | | | | Мәліметтерд | | | | | | і | | | | | | өңдеу:* | | | | | | (Өлшеу | | | | | | қателіктері | | | | | | н | | | | | | ескеріп, | | | | | | толық | | | | | | есептеулер | | | | | | орындау) | | | | | | (5ұпай) | | | | | | | | | | | | *Ескертпе : | | | | | | Абсолют | | | | | | және | | | | | | салыстырмал | | | | | | ы | | | | | | қателіктерд | | | | | | і | | | | | | осындай | | | | | | формула | | | | | | көмегімен | | | | | | анықтау* | | | | | | | | | | | | ***Эксперим | | | | | | ент | | | | | | нәтижесін | | | | | | график | | | | | | түрінде | | | | | | көрсету*** | | | | | | | | | | | | a. b. c. | | | | | | d. e. | | | | | | | | | | | | ***Қорытынд | | | | | | ы***: | | | | | | (2 ұпай) | | | | | | | | | | | | *Ескертпе: | | | | | | Жұмысты | | | | | | қорытындыла | | | | | | у | | | | | | үшін | | | | | | тұрғызылған | | | | | | графикке | | | | | | толық | | | | | | анализ | | | | | | жасап, әр | | | | | | түрлі | | | | | | түстерге | | | | | | сәйкес | | | | | | келетін | | | | | | толқын | | | | | | ұзындықтары | | | | | | н | | | | | | график | | | | | | көлбеулігіа | | | | | | рқылыанықта | | | | | | у | | | | | | қажет.* | | | | | | | | | | | | *Жауабын | | | | | | А~кр~=А±ΔА | | | | | | түрінде | | | | | | жазып, | | | | | | есептеулер | | | | | | нәтижесін | | | | | | график | | | | | | көмегімен | | | | | | анықталған | | | | | | нәтижемен | | | | | | салыстырыңы | | | | | | з.* | | | | | | | | | | | | ***Жұмыс | | | | | | нәтижесін | | | | | | жақсарту | | | | | | үшін | | | | | | ұсыныстар:* | | | | | | ** | | | | | | (1 ұпай) | | | | | | | | | | | | *Ескертпе: | | | | | | бұл жерде | | | | | | жұмыс | | | | | | нәтижесін | | | | | | жақсарту | | | | | | үшін жұмыс | | | | | | орындау | | | | | | тәсіліне | | | | | | енгізетін | | | | | | өзгертулерд | | | | | | і | | | | | | атап | | | | | | өтіңіз.* | | | | | | | | | | | | **Бақылау | | | | | | сұрақтар:** | | | | | | (3 ұпай) | | | | | | | | | | | | 1. Теңәсер | | | | | | лі | | | | | | күш | | | | | | құрасты | | | | | | рушы | | | | | | күшпен | | | | | | теңесу | | | | | | үшін | | | | | | екі күш | | | | | | қандай | | | | | | бұрыш | | | | | | жасай | | | | | | әсер | | | | | | ету | | | | | | керек? | | | | | | Графика | | | | | | лық | | | | | | түрде | | | | | | шешіп, | | | | | | тәжіриб | | | | | | е | | | | | | арқылы | | | | | | тексері | | | | | | ңіз. | | | | | | | | | | | | 2. Екі | | | | | | әсер | | | | | | етуші | | | | | | күштің | | | | | | теңәсер | | | | | | лі | | | | | | күші | | | | | | бұрышқа | | | | | | тәуелді | | | | | | қандай | | | | | | аралықт | | | | | | а | | | | | | болады? | | | | | | Тәжіриб | | | | | | еде | | | | | | тексері | | | | | | ніз. | | | | | | | | | | | | 3. Бір | | | | | | нүктеге | | | | | | 35^о^бұ | | | | | | рыш | | | | | | жасай | | | | | | 50 Н | | | | | | және 70 | | | | | | Н | | | | | | болатын | | | | | | екі күш | | | | | | әрекет | | | | | | етеді. | | | | | | Осы | | | | | | күштерд | | | | | | ің | | | | | | теңәрек | | | | | | етті | | | | | | күші | | | | | | неге | | | | | | тең | | | | | | графика | | | | | | лық | | | | | | тәсілме | | | | | | н | | | | | | аңықтан | | | | | | дар.\[5,6,1 | | | | | | \] | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Сабақтың | Сабаққа | Оқушылар | Бірнеше | Стикер, | | соңы.** | керібайланы | стикерлер | оқушы өз | слайд | | | с | бойынша | ойымен | | | **6 мин** | береді. | сабаққа | бөлісіп, | Оқушылар | | | | рефлекисия | оқу | өздерінің | | | Сабақ | жазады | мақсатына | жұмысы мен | | | соңында | | қалай қол | сыныптастар | | | оқушылар | | жеткізгені | ының | | | стикерлер | | туралы | жұмысын | | | арқылы | | пікір | белгілі бір | | | рефлексия | | бөліседі. | критерийлер | | | жүргізеді | | | бойынша | | | | | | бағалайды | | | \- нені | | | | | | білдім, | | | | | | нені | | | | | | үйрендім | | | | | | | | | | | | \- нені | | | | | | толық | | | | | | түсінбедім | | | | | | | | | | | | \- немен | | | | | | жұмысты | | |