You need 24 sodas in total, but there are better deals, show your work. Option B: Buy a 24 pack for $20.10. Use the tape diagram to solve.

Question image

Understand the Problem

The question asks to determine the better deal between buying individual sodas to reach a total of 24, or buying a 24 pack of sodas for $20.10. We will need to determine how much one soda costs individually to compare it to a 24 pack.

Answer

Buying a 24 pack of sodas for $20.10 is a better deal, as buying them individually would cost $20.16.
Answer for screen readers

Buying a 24 pack of sodas is the better deal.

Steps to Solve

  1. Cost to buy 24 sodas individually

The image shows calculating the cost of a single soda is $20.10 divided by 24.

$$ \frac{20.10}{24} = 0.8375 $$

So, one soda costs $0.8375.

  1. Rounding up the cost

Since we are talking about money, we should express to two decimal points. $0.8375 per soda becomes $0.84.

  1. Buying individually vs buying the 24 pack

24 sodas purchased individually costs $0.84 each.

$$ 24 \times 0.84 = 20.16 $$

Buying 24 sodas individually costs $20.16, but buying the 24 pack costs $20.10

  1. The better deal

Since $20.10 is less than $20.16, it is better to buy the 24 pack.

Buying a 24 pack of sodas is the better deal.

More Information

The difference in price between the two options is $0.06.

Tips

  • Forgetting to round after dividing, or not rounding to the nearest cent.
  • Multiplying instead of dividing
  • Incorrectly dividing

AI-generated content may contain errors. Please verify critical information

Thank you for voting!
Use Quizgecko on...
Browser
Browser