Podcast
Questions and Answers
John buys 16 rubbers for £18. How much is 12 rubbers?
John buys 16 rubbers for £18. How much is 12 rubbers?
£13.5
Jennie has 200ml of apple juice in a carton. She drinks 45% of it. How much apple juice is left in the carton?
Jennie has 200ml of apple juice in a carton. She drinks 45% of it. How much apple juice is left in the carton?
110ml
Maria reads 25% of the time in a day. How many hours does she read for in 6 days?
Maria reads 25% of the time in a day. How many hours does she read for in 6 days?
36
Flashcards
Calculating the Price of 12 Rubbers
Calculating the Price of 12 Rubbers
The cost of 12 rubbers can be calculated by finding the cost of one rubber first, then multiplying by 12. To find the cost of one rubber, divide the total cost (£18) by the number of rubbers (16). Then, multiply the cost of one rubber by 12 to find the price of 12 rubbers.