Maths Test

Choose a study mode

Play Quiz
Study Flashcards
Spaced Repetition
Chat to Lesson

Podcast

Play an AI-generated podcast conversation about this lesson

Questions and Answers

John buys 16 rubbers for £18. How much is 12 rubbers?

£13.5

Jennie has 200ml of apple juice in a carton. She drinks 45% of it. How much apple juice is left in the carton?

110ml

Maria reads 25% of the time in a day. How many hours does she read for in 6 days?

36

Flashcards

Calculating the Price of 12 Rubbers

The cost of 12 rubbers can be calculated by finding the cost of one rubber first, then multiplying by 12. To find the cost of one rubber, divide the total cost (£18) by the number of rubbers (16). Then, multiply the cost of one rubber by 12 to find the price of 12 rubbers.

More Like This

Mathematics Class: Orange Purchase Problems
5 questions
Unit 10: Pricing Strategies
37 questions

Unit 10: Pricing Strategies

DaringSurrealism229 avatar
DaringSurrealism229
Use Quizgecko on...
Browser
Browser