6th Grade Proportional Reasoning Quiz
3 Questions
0 Views

Choose a study mode

Play Quiz
Study Flashcards
Spaced Repetition
Chat to Lesson

Podcast

Play an AI-generated podcast conversation about this lesson

Questions and Answers

If 3 pencils cost $6, how much would 5 pencils cost?

  • $12 (correct)
  • $10
  • $8
  • $15

If 4 bags of marbles weigh 2.4 kg, how much would 6 bags of marbles weigh?

  • 5.2 kg
  • 4.8 kg
  • 3.2 kg
  • 3.6 kg (correct)

If it takes 2 hours to mow 3 lawns, how long would it take to mow 5 lawns at the same rate?

  • 3.33 hours
  • 2.5 hours
  • 2.66 hours (correct)
  • 3 hours

More Like This

6th Grade Math Vocabulary
6 questions

6th Grade Math Vocabulary

EasygoingAgate6318 avatar
EasygoingAgate6318
6th Grade Vocabulary Flashcards
29 questions

6th Grade Vocabulary Flashcards

LionheartedBrazilNutTree avatar
LionheartedBrazilNutTree
6th Grade Literary Terms Flashcards
10 questions
6th Grade Quiz Bowl Flashcards
48 questions
Use Quizgecko on...
Browser
Browser