3 сынып ҚМЖ жаңа PDF
Document Details
Uploaded by BountifulHyperbole3491
127
Tags
Summary
Бұл құжатта 3 сыныпқа арналған қысқамерзімді оқыту жоспары берілген. Жоспар әдістері мен оқу мақсаттарын анықтайды. Оқушыларға белсенді оқытуға баса назар аударылады.
Full Transcript
**Қысқамерзімді жоспар** **1-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Өміріміздегі қайталаулар** -- -- --------- ретінде -- -- --------- **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **(Ұ)** |...
**Қысқамерзімді жоспар** **1-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Өміріміздегі қайталаулар** -- -- --------- ретінде -- -- --------- **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **(Ұ)** | | | | | | | | | | | | **Ұйымдасты | | | | | | ру | | | | | | кезеңі:** | | | | | | | | | | | | **1-7 | | | | | | мин.** | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | II. ***топ. | | | | | | Дөңгеле | | | | | | ктер*** | | | | | | | | | | | | III. ***топ | | | | | |.Төртбұрышт | | | | | | ар*** | | | | | | | | | | | | ***Мақсаты: | | | | | | *** | | | | | | белсенді | | | | | | оқу, | | | | | | оқушының | | | | | | мұғалімді | | | | | | мұқият | | | | | | тыңдап қана | | | | | | қоймай, | | | | | | белсенді | | | | | | жұмысқа | | | | | | тартылуын | | | | | | көздейтін | | | | | | оқыту мен | | | | | | оқу | | | | | | әдістерінің | | | | | | бірі | | | | | | болғандықта | | | | | | н, | | | | | | оқу | | | | | | мақсаттарын | | | | | | а | | | | | | қол | | | | | | жеткізуде | | | | | | оқушылардың | | | | | | қажеттілікт | | | | | | ерін, | | | | | | қабілет | | | | | | деңгейлері | | | | | | мен | | | | | | қызығушылығ | | | | | | ын | | | | | | ескере | | | | | | отырып | | | | | | топтастыру | | | | | | жоспарланды | | | | | |. | | | | | | | | | | | | ***Саралау: | | | | | | *** | | | | | | оқытудың | | | | | | қажеттілігі | | | | | | не | | | | | | қарай топ | | | | | | құруда | | | | | | саралаудың | | | | | | ***«Жіктеу» | | | | | | *** | | | | | | тәсілі | | | | | | | | | | | | қолданылады | | | | | |. | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | - 1, 2- | | | | | | суретте | | | | | | рде | | | | | | не | | | | | | бейнеле | | | | | | нген? | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Бұл екі | | | | | | суретке | | | | | | қандай | | | | | | ортақ | | | | | | тақырып | | | | | | беруге | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | | | **Тиімділігі:** | | | | | Оқушыға сұрақ | | | | | қою, проблеманы | | | | | зерттеу | | | | | арқылын, | | | | | ой-өрісін | | | | | дамытады, ойын | | | | | еркін | | | | | жеткізеді. | | | | | Пікірлерінің | | | | | еркін айтылуы | | | | | ешқандай сынға | | | | | ұшырамауы | | | | | керек, қағазға | | | | | түсіруге де, | | | | | ауызша талқылау | | | | | жұмысын | | | | | жүргізуге де | | | | | болады. | | | | | | | | | | *Оқушылар | | | | | сұрақтарға | | | | | жауап беріп, | | | | | өзара ұжымдық | | | | | талқылау | | | | | жасағаннан | | | | | кейін, мұғалім | | | | | интерактивті | | | | | тақтадан | | | | | **сабақтың | | | | | тақырыбы, | | | | | мақсаты, | | | | | бағалау** | | | | | критерийлерімен | | | | | таныстырады.* | +=================+=================+=================+=================+ | | **ІІ. Мағынаны | | | | | ашу (білімді | | | | | өзектендіру | | | | | үшін)** | | | | | | | | | | **Мәтінмен | | | | | жұмыс істеу. | | | | | «ДЖИГСО» | | | | | әдісі** | | | | | | | | | | «ДЖИГСО» | | | | | әдісімен жұмыс | | | | | істеу ақпарат | | | | | алу мен | | | | | пысықтауға, | | | | | ойлауға ықпал | | | | | етеді. Оқытудың | | | | | осы ұжымдық | | | | | әдісін жүзеге | | | | | асырудың | | | | | мақсаты -- | | | | | жалпы мәселені | | | | | алдымен жұпта, | | | | | кейін ұжымда | | | | | талқылау, | | | | | үйрену мен | | | | | үйрету. Бұл | | | | | жағдайда әрбір | | | | | оқушы бір сәт | | | | | өзін мұғалім | | | | | ретінде | | | | | сезінеді, оқуға | | | | | деген | | | | | жауапкершілігі | | | | | артады. Бұл | | | | | тәсіл мазмұнды | | | | | жан-жақты | | | | | меңгеру, | | | | | оқығанды есте | | | | | сақтауға | | | | | ұмтылу, | | | | | жауапкершілік | | | | | дағдысына баулу | | | | | мақсаттарында | | | | | аса тиімді. | | | | | Оқушының оқуға | | | | | деген | | | | | қызығушылығы | | | | | артады, ұжымда | | | | | жақсы | | | | | қарым-қатынас | | | | | қалыптасады, | | | | | саналы тәртіп | | | | | орнайды. | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | *Сабақтың | **Топтық жұмыс. | - 3-суреттегі | | | ортасы* | «Бірлескен | циклдік | | | | жұмыс дағдысын | құрылымды | | | *(26 мин)* | қалыптастыру» | қолданады. | | | | әдісі.** | | | | | | - Циклдік | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | **Жұптық жұмыс | 1. «Көмір | | | | «Көршіңе** | тасудың» | | | | | циклдік | | | | **әңгімелеп | алгоритмі | | | | бер»** | (цикл | | | | | денесі) | | | | **әдісі** | неше рет | | | | | жұмыс | | | | | істейді? Ал | | | | | 2 шелекпен | | | | | тасылса ше? | | | | | | | | | | 2. Цикл саны | | | | | анықталған | | | | | «Көмір | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | | - «Көмір | | | | | тасудың» | | | | | циклдік | | | | | алгоритмі | | | | | (цикл | | | | | денесі) мен | | | | | 2 шелекпен | | | | | тасылса | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Цикл саны | | | | | анықталған | | | | | «Көмір | | | | | тасу» | | | | | алгоритміні | | | | | ң | | | | | блок-сызбас | | | | | ын | | | | | сызады. | | +=================+=================+=================+=================+ | | | - Циклдің | | | | | адам | | | | | өміріндегі | | | | | маңызы | | | | | қандай? | | | | | | | | | | - Күнделікті | | | | | тұрмыста | | | | | қандай | | | | | іс-әрекетте | | | | | рді | | | | | циклдік | | | | | алгоритм | | | | | ретінде | | | | | мысалға | | | | | келтіруге | | | | | болады? | | | | | | | | | | - Блок-схеман | | | | | ы | | | | | не үшін | | | | | қолданады? | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Циклдің | | | | | адам | | | | | өміріндегі | | | | | маңызы | | | | | туралы | | | | | айтады. | | | | | | | | | | - Күнделікті | | | | | | | | | | тұрмыстағы іс- | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | *7 мин.* | | ***Тиімділігі** | | | | | * | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | Бағалау. Сіз | | | | | | | | | | оқушылардың | | | | | | | | | | материалды | | | | | игеру | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | «Мадақтау сөзі» | | | | | әдісі. | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | | | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | 2: | | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ **2-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Циклдер** +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бөлімі: | **Ұзақмерзімді жоспар тарауы:** | | | | | | **1-бөлім. Программалау (ортақ | | | тақырыбы: «Жанды табиғат»,** | | | | | | **«Жақсы» деген немене? «Жаман» | | | деген немене?)** | +===================================+===================================+ | Педагогтің аты-жөні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Күні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар | | | саны: | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың тақырыбы: | **Циклдер** | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу | 3.4.1.2 циклдік алгоритмді іске | | мақсаты | асыру; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың мақсаты: | ***[Барлық оқушы | | | үшін:]*** | | | | | | Циклдің дұрыс жұмыс істеуіне әсер | | | ететін кедергілерді біледі. | | | | | | ***[Оқушылардың көбі | | | үшін:]*** | | | | | | Программаны орындау кезінде цикл | | | тоқтамаса не істеу керектігіне | | | мысал келтіреді. | | | | | | ***[Кейбір оқушылар | | | үшін:]*** | | | | | | Scratch ортасында циклдік | | | алгоритмді іске асыруды үйренеді. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **(Ұ)** | | | | | | | | | | | | **кезеңі** | | | | | | | | | | | | **1-7 мин** | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | Бұл әдіс | | | | | | сыныптастар | | | | | | дың | | | | | | бір-бірін | | | | | | жақыннан | | | | | | тануына | | | | | | мүмкіндік | | | | | | туғызады. | | | | | | | | | | | | ***Мақсаты: | | | | | | *** | | | | | | белсенді | | | | | | оқу, | | | | | | оқушының | | | | | | мұғалімді | | | | | | мұқият | | | | | | тыңдап қана | | | | | | қоймай, | | | | | | белсенді | | | | | | жұмысқа | | | | | | тартылуын | | | | | | көздейтін | | | | | | оқыту мен | | | | | | оқу | | | | | | әдістерінің | | | | | | бірі | | | | | | болғандықта | | | | | | н, | | | | | | оқу | | | | | | мақсаттарын | | | | | | а | | | | | | қол | | | | | | жеткізуде | | | | | | оқушылардың | | | | | | қажеттілікт | | | | | | ерін, | | | | | | қабілет | | | | | | деңгейлері | | | | | | мен | | | | | | қызығушылығ | | | | | | ын | | | | | | ескере | | | | | | отырып | | | | | | топтастыру | | | | | | жоспарланды | | | | | |. | | | | | | | | | | | | ***Саралау: | | | | | | *** | | | | | | оқытудың | | | | | | қажеттілігі | | | | | | не | | | | | | қарай топ | | | | | | құруда | | | | | | саралаудың | | | | | | ***«Жіктеу» | | | | | | *** | | | | | | тәсілі | | | | | | | | | | | | қолданылады | | | | | |. | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | болады? | **Тиімділіг | | | | | (1-сурет) | і:** | | | | | | оқушыға | | | | | | сұрақ қою, | | | | | | проблеманы | | | | | | зерттеу | | | | | | арқылы | | | | | | ой-өрісін | | | | | | дамытады, | | | | | | ойын еркін | | | | | | жеткізуге | | | | | | мүмкіндік | | | | | | береді. | | | | | | Пікірлерін | | | | | | еркін | | | | | | айтып, | | | | | | ешқандай | | | | | | сынға | | | | | | ұшырамауға | | | | | | тырысу | | | | | | керек. | | | | | | Қағазға | | | | | | түсіруге | | | | | | де, ауызша | | | | | | талқылау | | | | | | жұмысын | | | | | | жүргізуге | | | | | | де болады. | | +=============+=============+=============+=============+=============+ | | 1. *Мәтінм | | | | | | ен | | | | | | жұмыс | | | | | | істеуді | | | | | | ң | | | | | | негізде | | | | | | рі* | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 2. *Маңызд | | | | | | ы | | | | | | өмірлік | | | | | | даналық | | | | | | * | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 3. *Таныс | | | | | | және | | | | | | таныс | | | | | | емес* | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 4. *Иллюст | | | | | | рациялық | | | | | | бейнеле | | | | | | у* | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 5. *Үлгі | | | | | | боларлы | | | | | | қ | | | | | | қорытын | | | | | | ды* | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | **Топтық | - Циклдік | | | | | жұмыс.** | команда | | | | | | лардың | | | | | | 3 түрін | | | | | | салысты | | | | | | рады. | | | | | | | | | | | | - Ерекшел | | | | | | іктері | | | | | | мен | | | | | | ұқсасты | | | | | | қтарын | | | | | | атайды. | | | | | | | | | | | | - Циклдер | | | | | | дің | | | | | | әр | | | | | | түріне | | | | | | бір | | | | | | мысалда | | | | | | н | | | | | | келтіре | | | | | | ді. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | ![](media/i | **Жұптық | - - | | | | mage2.jpg) | жұмыс.** | | | | +=============+=============+=============+=============+=============+ | | | - Роботты | | | | | | ң | | | | | | ұзындығ | | | | | | ы | | | | | | 40 см, | | | | | | ені | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Циклдік | | | | | | алгорит | | | | | | мнің | | | | | | қайтала | | | | | | ну | | | | | | санын | | | | | | анықта. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | - Циклдің | - 1-сұрақ | | | | | дұрыс | қа | | | | | жұмыс | жауап | | | | | істеуін | береді. | | | | | е | | | | | | әсер | - 2-сұрақ | | | | | ететін | қа | | | | | қандай | толық | | | | | кедергі | жауап | | | | | лер | береді. | | | | | бар? | | | | | | | | | | | | - Програм | | | | | | маны | | | | | | орындау | | | | | | кезінде | | | | | | цикл өз | | | | | | жұмысын | | | | | | тоқтатп | | | | | | аса | | | | | | не | | | | | | істеу | | | | | | керек? | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | *7 мин.* | - бүгінгі | ***Қалыптас | | | | | сабақта | тырушы | | | | | мен | бағалау*** | | | | | \... | | | | | | түсінді | Мұғалім | | | | | м, | оқушылардың | | | | | \... | сабаққа | | | | | білдім, | қатысқан | | | | | \... | белсенділіг | | | | | көзімді | іне | | | | | жеткізд | қарай | | | | | ім. | ***«Қошемет | | | | | | теу» | | | | | - бүгінбі | әдісі*** | | | | | сабақта | арқылы | | | | | қуантқа | бағалайды. | | | | | ны | | | | | | \... | ***Мақсаты: | | | | | | * | | | | | | о**қушы | | | | | | алған | | | | | | білімін | | | | | | саралай | | | | | | білуге | | | | | | дағдыланады | | | | | |. | | | | | | ***Тиімділі | | | | | | гі:* | | | | | | т**ақырып | | | | | | бойынша | | | | | | оқушылардың | | | | | | пікірін | | | | | | анықтайды; | | | | | | жинақталған | | | | | | деректердің | | | | | | құнды | | | | | | болуын | | | | | | қадағалайды | | | | | |. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | - мен | | | | | | өзімді | | | | | | \... | | | | | | үшін | | | | | | мақтар | | | | | | едім. | | | | | | | | | | | | - маған | | | | | | ерекше | | | | | | ұнағаны | | | | | | \... | | | | | | | | | | | | - сабақта | | | | | | н | | | | | | соң | | | | | | маған | | | | | | \... | | | | | | келді. | | | | | | | | | | | | - бүгін | | | | | | маған | | | | | | \... | | | | | | сәті | | | | | | түсті. | | | | | | | | | | | | - қызықты | | | | | | болғаны | | | | | | \... | | | | | | | | | | | | - \... | | | | | | қиындық | | | | | | тудырды | | | | | |. | | | | | | | | | | | | - менің | | | | | | түсінге | | | | | | нім | | | | | | \... | | | | | | | | | | | | - енді | | | | | | мен | | | | | | \... | | | | | | аламын. | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | Саралау. | Бағалау. | Денсаулық | | | | Сіз қандай | Сіз | және | | | | тәсілмен | | қауіпсіздік | | | | көбірек | оқушылардың | техникасын | | | | қолдау | | сақтау | | | | көрсетпексі | материалды | | | | | з? | игеру | | | | | Сіз | | | | | | қабілеттіре | деңгейін | | | | | к | тексеруді | | | | | оқушылардың | қалай | | | | | алдына | жоспарлап | | | | | қандай | отырсыз? | | | | | тапсырмалар | | | | | | қоясыз? | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | «Диалог | «Қошеметтеу | Сабақта | | | | және қолдау | » | сергіту | | | | көрсету», | әдісі | жаттығулары | | | | «Тапсырма», | | мен | | | | «Жіктеу». | | белсенді | | | | | | жұмыс | | | | Саралау | | түрлерін | | | | тапсырмалар | | қолданамын. | | | | ды | | Осы сабақта | | | | іріктеуді, | | қолданылаты | | | | белгілі бір | | н | | | | оқушыдан | | қауіпсіздік | | | | күтілетін | | техникасы | | | | нәтижені, | | ережелеріні | | | | оқушыға | | ң | | | | жеке қолдау | | тармақтары | | | | көрсетуде, | | орындалады. | | | | оқу | | | | | | материалы | | | | | | мен | | | | | | ресурстарды | | | | | | оқушылардың | | | | | | жеке | | | | | | қабілеттері | | | | | | н | | | | | | ескере | | | | | | отырып | | | | | | әзірлеуді | | | | | | қамтиды. | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ **3-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Кейіпкердің қозғалысы** +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бөлімі: | **Ұзақмерзімді жоспар тарауы:** | | | | | | **1-бөлім. «Программалау (ортақ | | | тақырыптары: «Жанды табиғат»,** | | | | | | **«Жақсы» деген немене? «Жаман» | | | деген немене?)** | +===================================+===================================+ | Педагогтің аты-жөні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Күні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар | | | саны: | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың тақырыбы: | **Кейіпкердің қозғалысы** | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу | 3.4.2.4 программалау ойын | | мақсаты | алаңында ойын құру барысында | | | циклдік алгоритмді жүзеге асыру; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың мақсаты: | ***[Кейбір оқушылар | | | үшін:]*** | | | | | | Scratch ортасында кейіпкерлердің | | | қозғалысын ұйымдастыруды | | | үйренеді. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **(Ұ)** | | | | | | | | | | | | **кезеңі** | | | | | | | | | | | | **1-7 мин** | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | ***Мақсаты: | | | | | | *** | | | | | | белсенді | | | | | | оқу, | | | | | | оқушының | | | | | | мұғалімді | | | | | | мұқият | | | | | | тыңдап қана | | | | | | қоймай, | | | | | | белсенді | | | | | | жұмысқа | | | | | | тартылуын | | | | | | көздейтін | | | | | | оқыту мен | | | | | | оқу | | | | | | әдістерінің | | | | | | бірі | | | | | | болғандықта | | | | | | н, | | | | | | оқу | | | | | | мақсаттарын | | | | | | а | | | | | | қол | | | | | | жеткізуде | | | | | | оқушылардың | | | | | | қажеттілікт | | | | | | ерін, | | | | | | қабілет | | | | | | деңгейлері | | | | | | мен | | | | | | қызығушылығ | | | | | | ын | | | | | | ескере | | | | | | отырып | | | | | | топтастыру | | | | | | жоспарланды | | | | | |. | | | | | | | | | | | | ***Саралау: | | | | | | *** | | | | | | оқытудың | | | | | | қажеттілігі | | | | | | не | | | | | | қарай топ | | | | | | құруда | | | | | | саралаудың | | | | | | ***«Жіктеу» | | | | | | *** | | | | | | тәсілі | | | | | | | | | | | | қолданылады | | | | | |. | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | - Кейіпке | | | | | | рлерді | | | | | | қозғалы | | | | | | сқа | | | | | | келтіре | | | | | | тін | | | | | | қандай | | | | | | команда | | | | | | лық | | | | | | блоктар | | | | | | ды | | | | | | айта | | | | | | аласың? | | | | | | Есіңе | | | | | | түсір. | | | | | | | | | | | | - 1-сурет | | | | | | ке | | | | | | назар | | | | | | аудар. | | | | | | Не | | | | | | бейнеле | | | | | | нген? | | | | | | | | | | | | - Осы | | | | | | суретте | | | | | | р | | | | | | бойынша | | | | | | қандай | | | | | | оқиға | | | | | | желісін | | | | | | немесе | | | | | | ойын | | | | | | идеясын | | | | | | ұсынған | | | | | | болар | | | | | | едің? | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | *Сабақтың | - мәтінді | | | | | ортасы* | бірнеше | | | | | | бөлікте | | | | | *(26 мин)* | рге | | | | | | бөлу; | | | | | | | | | | | | - әр | | | | | | бөлікке | | | | | | атау | | | | | | беру; | | | | | | | | | | | | - әр | | | | | | бөлікті | | | | | | ң | | | | | | негізгі | | | | | | ойын | | | | | | білдіре | | | | | | тін | | | | | | сөйлемд | | | | | | ерді | | | | | | анықтау | | | | | | ; | | | | | | | | | | | | - негізгі | | | | | | ұғымдар | | | | | | ды | | | | | | сипатта | | | | | | йтын | | | | | | сөз, | | | | | | сөз | | | | | | тіркесі | | | | | | , | | | | | | сөйлемд | | | | | | ерді | | | | | | табу; | | | | | | | | | | | | - мәтінде | | | | | | гі | | | | | | барлық | | | | | | негізгі | | | | | | ұғымдар | | | | | | ды | | | | | | кезегім | | | | | | ен | | | | | | атап | | | | | | беру; | | | | | | мәтінде | | | | | | гі | | | | | | оқуға | | | | | | орын | | | | | | алған | | | | | | жерлерд | | | | | | і | | | | | | атау;. | | | | | | мәтінді | | | | | | аяқтауд | | | | | | ың | | | | | | нұсқасы | | | | | | н | | | | | | ұсыну. | | | | +=============+=============+=============+=============+=============+ | ![](media/i | | **1-тапсырм | ***Қалыптас | | | mage2.jpg) | | а** | тырушы | | | | | | бағалау*** | | | | | «Ормандағы | | | | | | кездесу» | Топтағы | | | | | ертегісі | оқушылар | | | | | жобасының | бір-бірін | | | | | 4, | ***«Бас | | | | | | бармақ» | | | | | 5-інші және | әдісі*** | | | | | 6- | арқылы | | | | | | бағалайды. | | | | | суреттегі | | | | | | скриптеріне | | | | | | талдау | | | | | | жасаңдар. | | | | | | Жобада | | | | | | қолданылған | | | | | | командалард | | | | | | ы | | | | | | блоктарға | | | | | | жіктеңдер. | | | | | | Командалард | | | | | | ың | | | | | | жобадағы | | | | | | қызметін | | | | | | жазыңдар. | | | | | | | | | | | | - «Орманд | | | | | | ағы | | | | | | кездесу | | | | | | » | | | | | | ертегіс | | | | | | і | | | | | | жобасын | | | | | | ың | | | | | | 4, 5 | | | | | | және 6- | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Жобада | | | | | | қолданы | | | | | | лған | | | | | | команда | | | | | | ларды | | | | | | блоктар | | | | | | ға | | | | | | жіктейд | | | | | | і. | | | | | | | | | | | | - Команда | | | | | | лардың | | | | | | жобадағ | | | | | | ы | | | | | | қызметі | | | | | | н | | | | | | жазады. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | ***Дескрипт | ***Қалыптас | | | | | ор*** | тырушы | | | | | | бағалау*** | | | | | - Лақ | | | | | | жүріп | Жұптасқан | | | | | өтетін | оқушылар | | | | | нүктеле | бір-бірін | | | | | рдің | *«Бас | | | | | координ | бармақ» | | | | | аттарын | әдісімен* | | | | | анықтай | бағалайды. | | | | | ды. | | | | | | | | | | | | - Лақ | | | | | | жүріп | | | | | | өтетін | | | | | | нүктеле | | | | | | рдің | | | | | | координ | | | | | | аттарын | | | | | | анықтап | | | | | | , | | | | | | жазады. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | ***Дескрипт | ***Қалыптас | | | | | ор*** | тырушы | | | | | | бағалау*** | | | | | | | | | | | | Оқушылар | | | | | | тапсырманы | | | | | | орындау | | | | | | деңгейіне | | | | | | қарай | | | | | | өздерін | | | | | | *«Бас | | | | | | бармақ» | | | | | | әдісімен* | | | | | | бағалайды. | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | - Кейіпке | | | | | | рді | | | | | | қозғалт | | | | | | уда | | | | | | координ | | | | | | аттарды | | | | | | қолдану | | | | | | дың | | | | | | қандай | | | | | | тиімді | | | | | | жағы | | | | | | бар? | | | | | | | | | | | | - 1-кесте | | | | | | дегі | | | | | | команда | | | | | | лардың | | | | | | арасынд | | | | | | а | | | | | | ең көп | | | | | | қолданы | | | | | | латын | | | | | | команда | | | | | | қай | | | | | | команда | | | | | | ? | | | | | | Себебін | | | | | | түсінді | | | | | | р. | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Кейіпке | | | | | | рді | | | | | | қозғалт | | | | | | уда | | | | | | координ | | | | | | аттарды | | | | | | қолдану | | | | | | дың | | | | | | тиімді | | | | | | жағын | | | | | | айтады. | | | | | | | | | | | | - Ең көп | | | | | | қолданы | | | | | | латын | | | | | | команда | | | | | | түрін | | | | | | атайды | | | | | | және | | | | | | себебін | | | | | | түсінді | | | | | | реді. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | **Мақсаты: | | | | | | о**қушы | | | | | | алған | | | | | | білімін | | | | | | саралай | | | | | | білуге | | | | | | дағдыланады | | | | | |. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | Бағалау. | | | | | | Сіз | | | | | | | | | | | | оқушылардың | | | | | | | | | | | | материалды | | | | | | игеру | | | | | | деңгейін | | | | | | қалай | | | | | | | | | | | | тексеруді | | | | | | жоспарлап | | | | | | отырсыз? | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | «Бас | | | | | | бармақ» | | | | | | әдісі | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | көрсетуде, | | | | | | оқу | | | | | | материалы | | | | | | мен | | | | | | ресурстарды | | | | | | оқушылардың | | | | | | жеке | | | | | | қабілеттері | | | | | | н | | | | | | ескере | | | | | | отырып | | | | | | әзірлеуді | | | | | | қамтиды. | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ **4-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Қозғалыс командаларын жоба құруда қолдану** +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Бөлімі: | **Ұзақмерзімді жоспар тарауы:** | | | | | | **1-бөлім. «Программалау (ортақ | | | тақырыбы: «Жанды табиғат»,** | | | | | | **«Жақсы» деген немене? «Жаман» | | | деген немене?)** | +===================================+===================================+ | Педагогтің аты-жөні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Күні: | | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар | | | саны: | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың тақырыбы: | **Қозғалыс командаларын жоба | | | құруда қолдану** | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Оқу бағдарламасына сәйкес оқу | 3.4.2.4 программалау ойын | | мақсаты | алаңында ойын құру барысында | | | циклдік алгоритмді жүзеге асыру; | +-----------------------------------+-----------------------------------+ | Сабақтың мақсаты: | ***[Барлық оқушы | | | үшін:]*** | | | | | | Өздеріне ұнайтын тақырыптағы | | | компьютерлік ойындарды | | | әңгімелейді. | | | | | | ***[Оқушылардың көбі | | | үшін:]*** | | | | | | Жоба скриптерінде жасырыну мен | | | көрсету командаларының қызметін | | | түсіндіре алады. | | | | | | ***[Кейбір оқушылар | | | үшін:]*** | | | | | | Scratch-те ойын құру барысында | | | циклдік алгоритмді қолдануды | | | үйренеді. | +-----------------------------------+-----------------------------------+ **Сабақтың барысы:** +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | **Ұйымдасты | | | | | | ру | | | | | | кезеңі:** | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | ***Мақсаты: | | | | | | ** | | | | | | б*елсенді | | | | | | оқу, | | | | | | оқушының | | | | | | мұғалімді | | | | | | мұқият | | | | | | тыңдап қана | | | | | | қоймай, | | | | | | белсенді | | | | | | жұмысқа | | | | | | тартылуын | | | | | | көздейтін | | | | | | оқыту мен | | | | | | оқу | | | | | | әдістерінің | | | | | | бірі | | | | | | болғандықта | | | | | | н, | | | | | | оқу | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | мақсаттарын | | | | | | а | | | | | | қол | | | | | | жеткізуде | | | | | | оқушылардың | | | | | | қажеттілікт | | | | | | ерін, | | | | | | қабілет | | | | | | деңгейлері | | | | | | мен | | | | | | қызығушылығ | | | | | | ын | | | | | | ескере | | | | | | отырып | | | | | | топтастыру | | | | | | жоспарланды | | | | | |. | | | | | | | | | | | | ***Саралау: | | | | | | о***қытудың | | | | | | қажеттілігі | | | | | | не | | | | | | қарай топ | | | | | | құруда | | | | | | саралаудың | | | | | | ***«Жіктеу» | | | | | | *** | | | | | | тәсілі | | | | | | | | | | | | қолданылады | | | | | |. | | | | +=============+=============+=============+=============+=============+ | | | - Қандай | | | | | | тақырып | | | | | | тағы | | | | | | компьют | | | | | | ерлік | | | | | | ойындар | | | | | | ды | | | | | | ұнатасы | | | | | | ң? | | | | | | | | | | | | - 1-сурет | | | | | | тегі | | | | | | кейіпке | | | | | | рлер | | | | | | қатысат | | | | | | ын | | | | | | қандай | | | | | | ойын | | | | | | идеясын | | | | | | ұсынар | | | | | | едің? | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | | | | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ | *Сабақтың | | 1. 4, 5, | | | | ортасы* | | 6-сурет | | | | | | тегі | | | | *(26 мин)* | | алмалар | | | | | | дың | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 2. Алмалар | | | | | | дың | | | | | | скрипті | | | | | | сіндегі | | | | | | мұндай | | | | | | айырмаш | | | | | | ылықтардың | | | | | | себебін | | | | | | түсінді | | | | | | ріңдер. | | | | | | | | | | | | - Ойын | | | | | | идеясын | | | | | | ұсынады | | | | | |. | | | | | | | | | | | | - Ұсынған | | | | | | ойындар | | | | | | ының | | | | | | алгорит | | | | | | мін | | | | | | сөзбен | | | | | | сипатта | | | | | | йды. | | | +-------------+-------------+-------------+-------------+-------------+ +-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+ | | | - Ойын | | | | | | | идеяс | | | | | | | ын | | | | | | | ұсына | | | | | | | ды. | | | | | | | | | | | | | | - Ұсынғ | | | | | | | ан | | | | | | | ойынд | | | | | | | арының | | | | | | | алгор | | | | | | | итмін | | | | | | | сөзбе | | | | | | | н | | | | | | | сипат | | | | | | | тайды. | | | | +===========+===========+===========+===========+===========+===========+ | | - **«Ең | | Бір | | | | | бекқор** | | сұраққа | | | | | | | жауап | | | | | | | | | | | | | | Екі | | | | | - Жоба | | сұраққа | | | | | | | толық | | | +-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+ | *7 мин.* | | **Рефлекс | үдерісінд | | | | | | ия** | е | | | | | | | рі бір | | | | | | **ір | тілек зде | | | | | | тілек» | оларға | | | | | | әдісі** | нәрсе. | | | | | | бағалау | | | | | | | | | | | | | | ұлдыз | | | | | | | қоюды ә | | | | | | | | | | | | | | мыс | | | | | | | істеген | | | | | | | ке | | | | | | | | | | | | | | артуға | | | | | | | болатын | | | | +-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+ | | тексеруді | | | | | | | жоспарлап | | | | | | | отырсыз? | | | | | +-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+ | | «От шашу» | | | | | | | әд?