Magnēti ir ķermeņi PDF
Document Details

Uploaded by ScenicRosemary2203
Tags
Summary
Šis dokuments apraksta magnētus un magnētisko lauku. Tā apspriež pastāvīgos magnētus un to, kā tie darbojas. Dokumentā ir arī ieskatīšanās magnētiskās indukcijas līnijās un vektoros.
Full Transcript
**Magnēti ir ķermeņi**, kas ap sevi rada magnētisko lauku, kuru varam sajust kā magnētu savstarpējo pievilkšanos vai atgrūšanos. **Pastāvīgie magnēti**, kā jau to rāda nosaukums, bez kāda ārēja cēloņa vienmēr ir magnetizēti. Katrā gadījumā to magnetizācija saglabājas pietiekami ilgi. Parasti pastāvī...
**Magnēti ir ķermeņi**, kas ap sevi rada magnētisko lauku, kuru varam sajust kā magnētu savstarpējo pievilkšanos vai atgrūšanos. **Pastāvīgie magnēti**, kā jau to rāda nosaukums, bez kāda ārēja cēloņa vienmēr ir magnetizēti. Katrā gadījumā to magnetizācija saglabājas pietiekami ilgi. Parasti pastāvīgos magnētus izgatavo stienīša, pakava vai gredzena veidā no magnētiskiem materiāliem. Šādi materiāli ir daudzi metāli, piemēram, dzelzs (Fe), niķelis (Ni), kobalts (Co) vai arī to savienojumi. Katram magnētam ir vietas, kurās magnētiskais lauks izpaužas visstiprāk. Šajās vietās ir magnēta ziemeļpols (N) un magnēta dienvidpols (S). Magnēta ziemeļpolu no dienvidpola atdalīt nevar. Piemēram, ja stieņmagnētu pārgriezīs uz pusēm, viena magnēta vietā radīsies divi stieņmagnēti un katram no tiem būs abi poli --- ziemeļpols un dienvidpols. Bez pastāvīgajiem magnētiem ir arī materiāli, kas uz laiku magnetizējas un kļūst par magnētiem kāda cita magnēta klātbūtnē. Tā, piemēram, uzvedas dzelzs priekšmeti. Tuvinot pakavveida magnētu dzelzs nagliņām, tās magnetizējas un kādu brīdi pēc tam turpina savstarpēji pievilkties. Tas nozīmē, ka nagliņas uz laiku kļūst par pastāvīgiem magnētiņiem. Ja stieņmagnētu noliek zem kartona lapas, uz kuras uzkaisītas dzelzs skaidiņas, tad dzelzs skaidiņas magnetizējas un kļūst līdzīgas mazām magnētadatām. Tās izveido skaidiņu ķēdītes, kas nostājas gar **magnētiskās indukcijas līnijām**. Magnētiskajā laukā ievietota magnētadata kalpo kā magnētiskā lauka virziena rādītājs. Taču virzienu, kā zināms, var attēlot ar vektoru. **Magnētisko lauku raksturo magnētiskās indukcijas vektors B⃗*B* . **Pastāvīgo magnētu magnētiskā lauka indukcijas līnijas ir vērstas no magnēta ziemeļpola (N) uz tā dienvidpolu (S).