Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам 6 сынып PDF
Document Details
Uploaded by LovelyPyrite
Tags
Summary
Бұл құжат 6-сынып оқушылары үшін цифрлық әлемдегі қауіпсіздік ережелері, су айдындарындағы қауіпсіздік ережелері туралы мәліметтерді қамтиды. Ол сонымен қатар оқушылардың бойында ақпараттық технологияларды қауіпсіз пайдалануға, ұқыптылыққа тәрбиелеуге бағытталған.
Full Transcript
Тәрбие сағаты **«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам»** **Күні** **Класс жетекші:** 6 сынып **Класс:** Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: **Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын)** **«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам»** *Қауіпсіздік сабағы (10 минут)* **№ 7-САБАҚ** *6 -- сынып...
Тәрбие сағаты **«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам»** **Күні** **Класс жетекші:** 6 сынып **Класс:** Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: **Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын)** **«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам»** *Қауіпсіздік сабағы (10 минут)* **№ 7-САБАҚ** *6 -- сыныптар:* «Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен кездейсоқ оқиғаларды қалай болдырмауға болады?» **Сабақтың мақсаты:** Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру; Цифрлық әлемді қауіпсіз қолдануға үйрету. **Қауіпсіздік мақсаты** оқушыларға су айдындарындағы қауіпсіздік ережелері туралы түсінік қалыптастыру. **Қауіпсіздік міндеті**. Судағы кездейсоқ оқиғалардың себептерімен танысу. 2. Өз өміріңізге және айналаңыздағыларғажауапкершілік сезімін дамыту. 3. Оқушылардың бойында сақтық пен суда өзін ұстауда ұқыптылыққа тәрбиелеу. **Құндылықтарды дарыту** Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. **Апта дәйек сөзі** **Отанды сүю -- отбасынан басталады!** **Сабақтың барысы** +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Сабақ | Педагогтің | Оқушының | Ресурстар | | кезеңі/Уақыты | іс-әрекеті | іс-әрекеті | | +=================+=================+=================+=================+ | Сабақтың басы | (Ұ). | Оқушылар | | | | Ұйымдастыру | мұғаліммен | | | Қызығушылықты | кезеңі: | амандасады,түге | | | ояту. | | нделеді, | | | | 1. Оқушылармен | мектеп | | | 7 мин. | амандасу, | партасындағы | | | | түгендеу. | қатарлары бойын | | | | | ша | | | | 2. | орындарына оты | | | | Психологиялық | рады | | | | тренинг | | | | | жүргізеді | | | | | | | | | | Дүниедегі | | | | | құбылыстың | | | | | мәнін де,\ | | | | | Интернеттің, | | | | | жаңалықтың | | | | | бәрін де\ | | | | | Мүмкін емес | | | | | информатикасыз | | | | | түсіну,\ | | | | | Компьютер дүние | | | | | кілті бүгін | | | | | де,-демекеші, | | | | | заман талабына | | | | | сай әрбір адам | | | | | компьютер мен | | | | | интернеттің қыр | | | | | сырын білгенге | | | | | не жетсін. | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Жаңа сабаққа | І. Бұл әлемде | Интернет ұғымы | | | кіріспе | интернетке | ХХ ғасырдың | | | | кірмейтін адам | аяғында пайда | | | ![](media/image | мыңның бірінде | болса да, | | | 2.png) | ғана шығар. | жүрдек пойыздың | | | | Бүкіл дүние | жылдамдығын | | | | жүзіндегі | еске салатындай | | | | адамдардың | жедел қарқынмен | | | | 90%-ға жуығы | кең қанат жайып | | | | интернетке | келеді. Әйгілі | | | | кіреді. Яғни | Ер Төстік | | | | интернеттің | ертегісінде | | | | маңызы зор. | Төстік жыл | | | | Интернетсіз | санап емес, ай | | | | адам өмірін | санап, күн | | | | елестету өте | санап өсіпті | | | | қиын. Күн өткен | дейтін жері | | | | сайын адамдар | болатын. Сол Ер | | | | интернетке | Төстіктің ер | | | | тәуелді болып | жетуі сияқты | | | | барады. Адамзат | дамып отырған | | | | баласы кем | бір сала болса, | | | | дегенде күніне | ол -- | | | | 1 сағатын | бүкілғаламдық | | | | Интернетте | желі -- | | | | өткізетіні | Интернет деп | | | | белгілі. \ | санар едім.\ | | | | Өзара | Бұл күнде | | | | байланыстырылға | Интернетті | | | | н | тұрақты | | | | миллиондаған | пайдаланушылар | | | | компьютерден | саны бүкіл әлем | | | | құралған | бойынша 1, 5 | | | | біртұтас | млрд адамнан | | | | ақпараттық | асыпты. Бұл -- | | | | кеңістікті | жер шарын | | | | Интернет деп | мекендейтін | | | | атайды. | халықтың | | | | Интернет -- | төрттен бір | | | | ағылшынша | бөлігі ғаламтор | | | | Internet -- | игілігін өз | | | | желі аралық | кәдесіне | | | | байланыс | жаратуда деген | | | | дегенді | сөз. | | | | білдіреді.\ | | | | | Интернеттің | 1970 жылдары | | | | қызметтері:\ | Internet | | | | 1. Интернет | (желілер | | | | поштасы. | желісі) -- | | | | | желілерді | | | | 2. | біріктіру | | | | Телеконференция | термині пайда | | | | лар. | болды\ | | | | 3. | Негізінде | | | | Web (WWW ) | Интернеттің | | | | қызметі. | нағыз | | | | | Интернетке | | | | hello\_html\_m6 | айналуы 1982 ж. | | | | e1c8af.png | Желілердің | | | | | физикалық | | | | | негізі болып | | | | | табылатын | | | | | TCP/IP | | | | | протоколы | | | | | (хаттамасы) | | | | | бекітілген соң | | | | | ғана жүзеге | | | | | асырылды.\ | | | | | 2001 ж. | | | | | деректерге | | | | | сүйенсек, | | | | | желілер | | | | | географиясы | | | | | дүниедегі 230 | | | | | елді қамтиды | | | | | екен.\ | | | | | 1993 - 1996 | | | | | жылдар | | | | | аралығында жыл | | | | | сайын | | | | | Интернетке | | | | | қосылушылар | | | | | саны 3 есе өсіп | | | | | отырды. 1997 ж. | | | | | бастап бұл | | | | | көрсеткіш жыл | | | | | сайын -- 1,5 | | | | | есеге өсіп | | | | | келеді | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Сабақтың ортасы | Қазақ телеком | **1-оқушы:** | интерактивті | | | ұсынған тариф | | тақта, | | 26 мин. | -- Megaline. | «Интернет | тақырыпқа | | | 2006 жылдан | керек, ол | байланысты | | | бастап | біздің | дидактикалық | | | қолданылады. | өмірімізге | материалдар, | | | Жылдамдығы: 128 | қажет» | мультимедиа | | | -- 256 Кбит/с | Интернеттің | құралдары. | | | | пайдасы өте | | | | \"Компьютердің | зор. Алдымен | | | | пайдасы мен | интернетке | | | | зияны\" (пікір | анықтама | | | | - талас) ойыны | берейік. | | | | | Интернет бүкіл | | | | Мұғалім:Енді | ғаламдық тор. | | | | компьютерлік | Ол бүкіл | | | | ойындарға | әлемдегі | | | | келсек, олардың | миллиондаған | | | | қаншалықты | компьютерлік | | | | зиянды екенін | желілерді | | | | айта кетейік. | бір-бірімен | | | | Интернеттегі | байланыстыратын | | | | онлайн ойындары | орасан зор | | | | атыс-шабыс, | компьютерлік | | | | тағы басқа | желі.\ | | | | қантөгу, | \ | | | | жауыздық | Оны түрлі сала | | | | тақырыбында | ғалымдары | | | | болады. Осы | пайдалана | | | | ойындарды бала | бастады. Бұл | | | | ойнаса, оның | күнде | | | | психологиясына | Интернетті | | | | жаман әсер | тұрақты | | | | береді. Ұдайы | пайдаланушылар | | | | ойнаған баланың | саны бүкіл әлем | | | | миында ойынның | бойынша 1,5 | | | | мазмұны, | млрд адамнан | | | | әдіс-тәсілдері | асыпты. Бұл - | | | | еніп, жаман | жер шарын | | | | қылық, тіпті | мекендейтін | | | | қылмысқа да | халықтың | | | | баратын болады. | төрттен бір | | | | Қалалы жерде | бөлігі ғаламтор | | | | ақша табу үшін | игілігін өз | | | | компьютерлік | кәдесіне | | | | ойындарды | жаратуда деген | | | | жарнамалап, | сөз.\ | | | | оқушы балаларды | \ | | | | өздеріне тарта | **2-оқушы:** | | | | бастап, жаман | Ал, әр күнін | | | | қылықтарға | компьютер | | | | бағыттайды. | алдында өткізу | | | | Интернет | денсаулыққа | | | | ойындарынан | зиян екенін | | | | басқа да | білесіздер ме? | | | | өзіміздің | Ол адам | | | | ұлттық | ағзасына қауіп | | | | ойындарымыз | төндірумен | | | | бар, соны неге | қатар, сананы | | | | ойнамасқа? Асық | улаумен | | | | ойнау, күрес, | шектесетіні | | | | қол күресі, | белгілі. | | | | волейбол, | Компьютер | | | | футбол сияқты | алдында ұзақ | | | | көп ойындар | отырса адамның | | | | бар. Біз | көзі, жотасы | | | | бөлмеде тығылып | ауырады және | | | | компьютерлік | қимыл-қозғалысы | | | | ойынды | на, | | | | ойнағанша, | адам | | | | далада таза ауа | психологиясына | | | | жұтып, | да әсер етеді. | | | | көпшілікпен | Сезімдік нерв | | | | көңіл көтеріп, | жүйесі | | | | денемізді | ауруларына | | | | шынықтырып, сау | шалдығады.\ | | | | болғанымызға не | Интернетке | | | | жетсін. | жүгініп,үйреніп | | | | | кеткен бала, | | | | | яғни интернет | | | | | арқылы хат | | | | | алысып, | | | | | сөйлесу-баланың | | | | | айналасындағы | | | | | адамдармен | | | | | бетпе-бет | | | | | сөйлесуіне де | | | | | әсер етеді, | | | | | сөйлеу | | | | | мәдениетінен | | | | | айырылады. | | | | | Компьютерден | | | | | бөлінетін | | | | | ультра-күлгін | | | | | сәулесі көзге | | | | | кері әсер | | | | | етеді. Ал одан | | | | | сорақысы- | | | | | ұлттық, адами | | | | | қасиеттерге | | | | | нұқсан | | | | | келтіретін | | | | | материалдардың | | | | | интернет | | | | | бетінен орын | | | | | алуы. Қазірде | | | | | шығарма, эссе | | | | | жаза алмайтын | | | | | оқушылар бар. | | | | | Бұның бәрі көп | | | | | уақытын кітап | | | | | оқумен емес, | | | | | интернетке | | | | | кіріп түрлі | | | | | ойындар ойнап, | | | | | уақытын тиімсіз | | | | | өткізудің | | | | | зардабы.\ | | | | | **3-оқушы:**\ | | | | | Интернеттің | | | | | жеке-дара | | | | | қожайыны жоқ. | | | | | Оны ешкім бір | | | | | жерден басқара | | | | | да алмайды. | | | | | Интернетте | | | | | көптеген | | | | | пайдалы да | | | | | қажетті | | | | | ақпараттарды | | | | | табуға болады\ | | | | | 1. Алысты | | | | | жақындату\ | | | | | 2. Қоғамға | | | | | (адамға) | | | | | байланысты | | | | | мүмкіншіліктерд | | | | | і | | | | | арттыру.\ | | | | | 3. Сана-сезімді | | | | | жоғарылату.\ | | | | | 4. Ізденіс | | | | | талпынысқа | | | | | қашықтықтан оқу | | | | | бағдарламаларын | | | | | а | | | | | сұранысты | | | | | арттыру\.....\ | | | | | \ | | | | | **4-оқушы:** | | | | | Интернетке кіру | | | | | үшін | | | | | компьютерде | | | | | отыру керек. | | | | | Компьютерде | | | | | отыру | | | | | денсаулыққа | | | | | зиян. Алдымен | | | | | денсаулықты | | | | | сақтауымыз | | | | | керек. Ол үшін | | | | | алдымен әр бала | | | | | компьтерде | | | | | жұмыс жасап | | | | | отырғанда | | | | | техника | | | | | қауіпсіздік | | | | | ережесін сақтау | | | | | керек. Ережелер | | | | | талапқа сай | | | | | орындалса | | | | | денсаулыққа | | | | | зиян тимейді. | | | | | Көзге | | | | | жаттығулар | | | | | жасалады, әр | | | | | 20-25 минут | | | | | сайын, көзбен | | | | | компьютердің | | | | | ара қашықтығы | | | | | 60-70 см болу | | | | | керек. Жұмыс | | | | | кезінде ақ | | | | | халат кисек, | | | | | ультра\...\ | | | | | \ | | | | | **5-оқушы**:Инт | | | | | ернетті | | | | | дұрыс мақсатқа | | | | | пайдалансаң, | | | | | ісің де оңынан | | | | | болады, | | | | | Интернетті | | | | | қажетіне қарай, | | | | | шамамен | | | | | пайдалана білу | | | | | мәдениетін | | | | | қалыптастыру да | | | | | көп ойланатын | | | | | дүние. | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | ![](media/image | **Ой толғау. | Әр топ | | | 4.png) | ТЖ. Мен | интернетсіз өз | | | | интернетсіз | күн тәртібін | | | | күнді қалай | құрады. | | | | өткіземін?** | | | | | | | | | |. | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | **Қауіпсіздік | Қандай жерлерде | «Есте сақта!» | [[https://www.y | | 10 мин** | жүзуге болады? | | outube.com/watc | | | Сондай-ақ | Бассейн | h?v=PICFK4DlNcs | | | үлкендердің | ішіндегі | ]]( | | | қарауынсыз суға | зоналарды | https://www.you | | | түсуге | бөлетінді, | tube.com/watch? | | | тыйымсалынады. | ұстауға | v=PICFK4DlNcs) | | | Бассейнде өзін | болмайды. | | | | қалай дұрыс | Кейбір | | | | ұстау керек? | бассейндердің | | | | Оқушыларға | сүңгуге | | | | бассейнде жүзу | арналған | | | | кезіндегі | орындары | | | | қауіпсіздік | болады. Ал егер | | | | ережелерін | ондай жоқ | | | | түсіндіру. | болса, секіріп, | | | | | айналып сүңгуге | | | | Оқушыларға ең | рұқсат жоқ. | | | | маңызды ережені | Суға тек арнайы | | | | түсіндіріңіз -- | баспалдақ | | | | ересектер | арқылы кіріңіз. | | | | сізбен бірге | | | | | болуы керек. | Бір-бірін | | | | Сіз | қуалап, ойнауға | | | | ата-анаңызға | болмайды. | | | | қайда | | | | | баратыныңызды, | Суда | | | | кіммен бара | бір-бірін | | | | жатқаныңызды | батырып, су | | | | және шамамен | шашып ойнауға | | | | қанша уақытқа | болмайды. | | | | баратыныңызды | | | | | ескертуіңіз | Балалар | | | | керек. Сіз | шомылатын таяз | | | | тоғанға тек | бассейнде | | | | атаанаңыздың | ересек адамға | | | | рұқсатымен ғана | шомылуға | | | | бара аласыз. | болмайды. Тек | | | | | баласымен бірге | | | | | ата-анасының | | | | | біреуіне ғана | | | | | рұқсат етіледі. | | | | | | | | | | Ересектерге | | | | | арналған | | | | | бассейннің 1,5 | | | | | метр тереңдікте | | | | | демалуға | | | | | арналған аумағы | | | | | болады | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+ | Сабақтың соңы | Қорытынды: | «Еркін | ![4-32](media/i | | | | микрофон» | mage6.png) | | Ой толғаныс. | Қорыта келе, | әдісі. Мұғалім | | | | Интернетті | сабақты | https://fsd.mul | | Рефлексия | меңгеруіміз | қорытындылау | tiurok.ru/html/ | | | керек деп, | мақсатында | 2018/10/02/s\_5 | | 7 мин. | таңертеннен | оқушылардың | bb3d3fa1a424/96 | | | кешке дейін | сабаққа деген | 1901\_6.png | | | заман | көзқарасын, | | | | техникасымен | рефлексиясын | | | | шұғылдана | тыңдайды. | | | | бергеніміздің | | | | | адамзат өміріне | | | | | тигізетін | | | | | өзіндік пайдасы | | | | | мен зияны | | | | | баршылық | | | | | екеніне көзіміз | | | | | жетті. Әрқашан | | | | | әр нәрсенің | | | | | жақсысын | | | | | үйреніп, | | | | | жаманнан | | | | | жиреніп, | | | | | пайдасын көріп | | | | | біліп, ал | | | | | зиянынан | | | | | сақтанайық | | | | | демекпін.\ | | | | | Асыл тастан, | | | | | өнер жастан -- | | | | | демекші,--қазір | | | | | гі | | | | | техника | | | | | қарқынды | | | | | дамыған | | | | | заманда, дені | | | | | сау білімді | | | | | ұрпақ | | | | | интернетті | | | | | дұрыс | | | | | пайдаланып, | | | | | Қазақстанға өз | | | | | үлесін қосады | | | | | деп сенемін! | | | +-----------------+-----------------+-----------------+-----------------+