Unit Rate Calculation Quiz
5 Questions
1 Views

Choose a study mode

Play Quiz
Study Flashcards
Spaced Repetition
Chat to Lesson

Podcast

Play an AI-generated podcast conversation about this lesson

Questions and Answers

Which of the following is the correct definition of a unit rate?

  • The number of items in the numerator
  • A ratio comparing quantities of different items
  • A rate with 1 in the denominator (correct)
  • The cost of one item

What is the unit price of an apple if Ryan purchased 3 apples for $1.80?

  • $0.30 (correct)
  • $0.20
  • $0.60
  • $0.40

If the pottery store can make 176 coffee mugs in an 8-hour day, how many mugs can they make in one hour?

  • 26 mugs
  • 28 mugs
  • 24 mugs
  • 22 mugs (correct)

If Kylie can run 12 laps in 30 minutes, how many laps does she run per minute?

<p>0.8 laps (D)</p> Signup and view all the answers

What is the correct title of the lesson at Braining Camp about unit rates?

<p>Unit Rates &amp; Unit Prices (C)</p> Signup and view all the answers

More Like This

Unit Rate Problem Quiz
5 questions

Unit Rate Problem Quiz

GracefulTopaz3169 avatar
GracefulTopaz3169
Unit Rate Calculation Quiz
6 questions

Unit Rate Calculation Quiz

FlourishingCitrine avatar
FlourishingCitrine
Unit Rate Comparison: Banana Prices
5 questions

Unit Rate Comparison: Banana Prices

IrreproachableCombination5453 avatar
IrreproachableCombination5453
Unit Rate Problems
5 questions

Unit Rate Problems

RestoredCactus2987 avatar
RestoredCactus2987
Use Quizgecko on...
Browser
Browser